10 najdôležitejších veci, ktoré naučiť šteniatko

Nezaujíma ma o akom plemene, alebo mixe plemien sa rozprávame, šteniatka sú nepochopiteľne, nemožne a neskutočne roztomilé. Nie je to nič nové, že ľudia si ich adoptujú, kúpia, vezmú domov a potom nevedia poriadne čo s nimi.

Nemalo by ma to prekvapiť, ale prekvapuje ma to, že stále je veľmi veľa ľudí, ktorý nemajú najmenšie tušenie ako správne vychovať šteňa. Preto Vám ponúkam skrátený kurz výchovy, ktorý obsahuje 10 najdôležitejších vecí, ktoré by ste ho mali naučiť.

1. Socializujte Vaše šteniatko na rôzne situácie

Ak nič iné, naučte vaše šteniatko aspoň to, že svet je bezpečné a šťastné miesto. Formálny názov pre tento proces je "socializácia" a znamená zobrať šteniatko na rôzne miesta,  vystaviť ho rôznym predmetom, zvukom, povrchom, ľudom, zvieratám a uistiť sa, že počas tohto procesu sa cíti šťastne a príjemne. Chcete mu predsa dať pozitívne klasické asociácie so svetom a všetkými vecami na ktoré pravdepodobne narazí počas svojho psieho života. Veľa ľudí rozumie tej časti - vziať psíka na rôzne miesta, ale veľa krát zabudnú na tú dôležitejšiu časť - uistiť sa, že šteňa sa pri tom cíti príjemne a šťastne.

Okno na základnú socializáciu je alarmujúco krátke - ideálne od 3-4 týždňa po 13-14 týžden života. Ak si zaobstaráte šteniatko v 8mom týždni jeho života, polovica tohto času je už preč a Vám ostáva len dúfať, že mamina šteniatka dala dobré základy a vy môžete pokračovať.

Zoberte šteniatko na bezpečné miesto, kde môžete kontrolovať okolie na rozumnej úrovni. Hlučné časti a preľudnené ulice nie sú priliš dobrý nápad. Malá skupinka ľudí, detí, alebo organizované stretnutie šteniatok vo výcvikovej škole sú vhodné alternatívy. Nájdite obchod do ktorého môžete ísť so šteniatkom a zoberte ho na nákupy so sebou (avšak nenechajte ho samé v aute!)

Ak vyzerá byť vystrašené v akomkoľvek okamihu, odveďte ho preč od toho, čo mu strach spôsobuje, nechajte ho pozorovať z bezpečnej vzdialenosti pričom ho kŕmte veľmi dobrými pamlskami, aby si šteniatko vytvorilo pozitívnu asociáciu s danou vecou. Potom si však zapamätajte, že psík s daným predmetom alebo situáciou nebol úplne stotožnený a je potreba posilniť pozitívnu asociáciu aj pri ďaľšom stretnutí.

2. Predíďte separačnej úzkosti tým, že budete šteniatko nechávať doma samé

Psy sú spoločenské zvieratá. Vo svete, ktorý nieje kontrolovaný ľudmi, by váš pes trávil väčšinu času v spoločnosti iných psov. Žijúce populácie psov nám ukazujú, že hoci nie sú "vlkom" v pravom zmysle slova, divokí psi majú tendenciu existovať vo voľne združených skupinách a vyberajú si byť v spoločnosti iného svojho druhu.

Ako kontrast, v našom svete, značná skupina populácie psov sú "psy samotári" a sú nechaný doma osamote niekedy aj 10 a viac hodín denne. Incidenty separačnej úzkosti u našich psov sú smutným svedectvom tejto skutočnosti.

Aby ste sa vyhli separačnej úzkosti (viac sa o nej dočítate našom blogu v článku "Separačná úzkosť u psov: Symptómy a ako zmeniť správanie psa") predstavte mu "samotu" postupne. Zahrňte výcvik na klietku, alebo ohrádku, aby mohol pes počas tohto procesu ostať pokojne osamote. Naplánujte si pár dni voľna po tom čo šteniatko donesiete domov, aby sa v kľude udomácnilo a mohli ste ho pripraviť postupne na dlhší a dlhší čas osamote. Najskôr sa so šteniatkom hrajte, aby ste ho unavili, potom ho dajte do klietky, alebo ohrádky, dajte mu tam papať - napr. do hračky Kong alebo niečo iné čo bude dlhšie obhrýzať a ostaňte sedieť po blízku, čítať si noviny alebo pracovať na počítači. Pomaly zvyšujte vzdialenosť od šteniatka (zatiaľ čo ono sa stále zapodieva jedlom) a aj čas, ktorý ste od neho preč. Až kým nieje kľudné vo chvíľach keď je samo.

3. Naučte šteniatko vyprázdňovať sa na určených miestach alebo v určenom čase

Naučiť šteniatko eliminovať miesta kde sa chce vyprázdniť je veľmi dôležité. Tento proces je veľmi jednoduchý - ale nie vždy ľahký. Úspešne zvládnutie vyžaduje ultra-manažment: Nikdy nesmiete dať šteniatku príležitosť ísť na toaletu inde ako na žiadúcom mieste.   

Vôdzky, klietky, detské zábrany, klikre a dohľad orlím zrakom to všetko vedie k tomu, aby sa vaše šteniatko naučilo von=záchod (cikacie podložky = záchod). Kľúčom je berávať šťena na dané miesto častejšie než musí, a posilniť správanie keď to urobí tam kde má (teda posilniť odmenou, pochvalou). Na začiatok berávajte psíka von každú hodinu a potom postupne zvyšujte dĺžku medzi dvomi výletmi na toaletu.

Tiež povzbuďte vaše šteniatko cikať na rôzne povrchy (nielen na trávu ale aj na piesok, hlinu, ...), aby sa vám nestalo, že ak na blízku nebude tráva, nebude sa chcieť vyprázdniť. Keď šteniatko urobí potrebu, krátko sa s ním vonku pohrajte, aby zistilo, že ak vydrží tak potom, keď to urobí von bude zábava.

Keď ste si istý, že šteniatko je prázdne a už ste sa pohrali, môžete ísť späť do vnútra a dať mu domácu slobodu na cca 15-20 minút a potom opäť pod váš orlí zrak až do ďalšieho cikacieho výletu. Keď pochopí koncept vyprázdňovania sa von, môžete zväčšiť čas kedy nie je pod vašim dohľadom.

Ak ho prichytíte vyprázdňovať sa na neželanom mieste povedzte Ups!, Nie! dvihnite šteňa a odneste ho dokončiť potrebu von. Ak by ste sa psa snažili potrestať, naučíte ho len lepšie sa schovať pri potrebe vo vnútri. Tiež môžete pri výučbe hygieny postupovať podľa článku na našom blogu "Ako naučiť psa hygiene".

4. Povoľte šteniatku obžúvať len predmety určené na obhrýzanie

Tak ako si pes vytvorí preferencie na to, na aký povrch radšej ciká, tak si vytvorí preferencie na to, čo najradšej obžúva. Ak dohliadate na svoje šteniatko a obmedzujete jeho priestor vodítkom, klietkou ... v takomto prípade má možnosť obžúvať len povolené predmety a preto budete schopný dať mu voľnosť pohybu po interiéry omnoho skôr s istotou, že vaše cennosti sú v bezpečí.

Rôzny psi radi obžúvajú rôzne veci, tak to vaše šteniatko zoznámte s rôznymi predmetmi, ktoré ma povolené obžúvať (parohy, dentálne hračky, ...) aby našlo tú svoju obľúbenú vec. Pamätajte, že psy potrebujú obžúvať aj keď už nie sú šteniatka, takže by stále mali mať dostupné veci na obžúvanie.

Moje všeobecné pravidlo je: nedávať psovi slobodu pohybu po dome, kým nemá prvý rok života za sebou a potom v krátkych časových periódach pridávať slobotu, až kým mu nemôžete úplne dôverovať.

5. Pozitívna výcviková metóda prináša poslušného psa

Keď vstúpila pozitívna výcviková metóda do sveta psov, tréneri, ktorí takto trénovali si vyslúžili nemalú vlnu kritiky za používanie pamlskov pri výcviku. Teraz keď sa táto metóda viac udomácnila, objavujú sa štúdie, ktoré smerujú k tomu, že výcvik bez sily je rýchlejší a viac efektívny, ako to bolo pri starých výcvikových metódach.

Ja mám vždy pamlsky vo vrecku a tak ich môžem kedykoľvek použiť na posilnenie správania svojho psa, keď je na to príležitosť. Pamätajte, že všetky živé stvorenia radi opakujú správanie, ktoré je odmeňované. Všetci predsa chceme, aby sa nám diali dobré veci. Ak ste stotožnený s touto myšlienkou podporovania správania, ktoré od šteniatka chcete, nikdy neurobte tú chybu, že ho odmeníte za niečo čo urobiť nemalo. Šteniatko strávi istý čas tým, aby prišlo na to čo ho privedie k odmene. A to je dobré.

6. Ukážte šteniatku, že je to sranda učiť sa nové veci

Skúsení tréneri vedia, že je dôležité, aby výcvik bol pre šteňa aj zábava. Popri pamlskoch môžete zakomponovať šťastný hlas, hračky a hru ako súčasť tréningu. Či už trénujete individuálne alebo v skupine, uistite sa, že štýl a vedenie trénera Vám vyhovujú.

7. Učte šteňa privolanie

Privolanie znamená, že pes na každé zavolanie príde. Môže sa to stať tým najdôležitejším typom správania, ktoré svojho psa naučíte. Pes, ktorí ma slušnú odozvu na privolanie môže mať omnoho viac slobody a hrať sa voľne s inými psami. Psy ktoré môžu pobehovať a hrať sa sú vo všeobecnosti zdravšie, psychicky aj fyzicky a netrpia syndrómom vyhorenia, pretože sa cítia osamote. Vybijú svoju energiu a pamätajte: Unavený pes = šťastný majiteľ.

Používajte privolávací povel, ktorý vždy bude znamenať "dobrú vec" - ako napríklad s použitím obľúbenej dobroty alebo najobľúbenejšej hračky. Nikdy nevolajte psa privolávacím povelom k sebe s tým, že ho potom budete nútiť urobiť niečo čo nemá rád (ako napríklad zjesť lieky, či čistiť mu uši, ...) a v žiadnom prípade psa po príchode na privolávací povel netrestajte.

8. Pomôžte šteniatku spojiť si ľudský dotyk s láskou

Naši psíkovia sa stretnú s mnohými dotykmi počas ich života a nie vždy sa im to až tak páči. Len ťažko ich môžete za to obviňovať, veľa z tých dotykov je nepríjemných, spojených s násilým alebo bolesťou.

Môžete život vášho psíka urobiť omnoho jednoduchší, ak ho ako šteňa naučíte, že ľudský dotyk znamená, že sa stane dobrá vec a minimalizujte trest iba na prípady, keď je to úplne nevyhnutné. 

9. Pripravte podmienky na to, aby si šteniatko užívalo jazdu v aute

Je to veľmi smutné, keď pes nezvláda jazdu v aute, pretože to vás limituje v možnostiach zobrať ho na úžasné miesta. Našťastie vy môžete vaše šteniatko naučiť, že auta sa nemusí báť a že ním sa dostane na skvelé miesta.

Problémom je, že pre veľa šteniatok je prvá jazda veľmi stresujúca. Môže to byť prvý krát autom a odlúčenie od mami, prvý krát autom a k veterinárovi, ... Čiže si vybudovalo spojenie, že auto znamená stres a možno aj zvracanie. Ak je to možné požiadajte chovateľa, aby šteniatko zobral aj s ostanými na krátku jazdu autom, aby malo príjemný zážitok. Ak sa však už stala chyba, musíte popracovať na tom, aby ste postoj šteniatka zmenili. Začnite obyčajným sedením v nenaštartovanom aute. Dajte šteniatku pamlsky, hračky, strávte tam spolu zábavný čas, aby zistilo, že tam je vlastne dobre.

Keď už je v poriadku s tým, byť len tak v aute, skúste naštartovať a proces zopakujte, pohrajte sa, dajte mu pamlsky. Potom (ideálne s ďaľšou osobou, ktorá šoféruje) pokračujte v hraní, zatiaľ čo auto sa dá do pohybu, zatiaľ na veľmi krátku vzdialenosť. Na záver jazdy vystúpte z auta a hneď sa opäť pohrajte, po tejto hre opäť nastúpte a prejdite krátku vzdialenosť. Pričom postup opakujte s každým zastavením sa hrajte a postupne prejdenú vzdialenosť zvyšujte.

10. Posilnite dôveru vášho šteniatka vo Vás

Po socializačnej časti je toto veľmi dôležitý bod, ktorý musíte šteniatko naučiť. Máte povinnosť byť "advokátom" svojho šteniatka a nedovoliť nikomu (to je jedno koho sa to týka), aby robil vášmu šteniatku niečo s čím nesúhlasíte. Ak máte jasnú predstavu ako má vyzeráť výcvik vášho psa, hľadajte cvičiteľa, ktorý splní vaše požiadavky a očakávania. Vaše šteniatko nemôže hovoriť za seba a nato má Vás.

Stojí to za to

Tieto body vyzerajú, že je to veľa práce. Nuž, šteniatka predstavujú veľa práce. Našťastie sú tak rozkošne, že je tu veľa ľudí, ktorí sú ochotní to podstúpiť. Ak ste jedným z nich, uistite sa, že robíte veci správne a vaše šteniatko má možnosť vyrásť na psa v akého dúfate a budete nažívať v domove plnom lásky.


Zdroj

Prevzaté z:

https://www.whole-dog-journal.com/issues/19_7/features/10-Important-Puppy-Lessons_21488-1.html