Ako kŕmiť psa

Úplne najzákladnejšie, na čo pri kŕmení psíka myslite, je jeho:

- vek: šteniatko / junior, dospelý pes, senior,

- veľkosť: malý, stredný alebo veľký psík,

- a aktivita: znížená, normálna, zvýšená.

Od týchto atribútov závisí typ krmiva, množstvo krmiva, počet denných dávok a ich rozloženie v priebehu dňa. Iné bude kŕmenie staršieho psa, ktorý zvláda 30 minútovú prechádzku okolo paneláku, ako kŕmenie 4 ročného psa, s ktorým ste prešli 20 km na korčuliach.

Na výber máte viacero typov krmiva. Môžu to byť konzervy, granule, alebo BARF - čerstvá surová strava. Kŕmenie jednotlivými typmi má svoje výhody aj nevýhody a je na majiteľovi psíka, aby si vybral. Samozrejme, aj tu sa dá skúsiť každá varianta a sami uvidíte, čo psovi a Vám najviac vyhovuje.

Ak je to možné, snažte sa prispôsobiť kŕmenie psovi. Teda, ak je to šteniatko, zaobstarajte mu stravu pre šteniatka, ak je to dospelý pes, môžete kŕmiť krmivom pre dospelých alebo tzv. ALS krmivom (ALS = pre všetky vekové kategórie). Pre seniorov sú vhodné skôr senior alebo light receptúry, ktoré majú znížený obsah tukov, aby staršie psíky bez pohybu nepriberali.

Pri kŕmení neplatí pravidlo, že čím drahšie, tým lepšie. Krmivo nikdy nevyberajte podľa ceny alebo podľa toho, že ste na danú značku videli reklamu v TV. Pri jeho výbere treba pozerať hlavne na zloženie, ktoré je výrobca zo zákona povinný udávať na obale krmiva. Zastúpenie jednotlivých zložiek sa uvádza na obale zostupne teda od zložky s najväčším zastúpením po tú s najnižším zastúpením. Preto je vhodné, aby na popredných priečkach bolo sušené alebo čerstvé mäso či mäsová múčka a až potom nasledovali iné zložky ako napríklad obilniny, ovocie, zelenina, ....

Ak sa Vám zloženie pozdáva, kúpte najskôr menšie balenie, s ktorým otestujete, ako „sedí“ psovi. To znamená, že ho najskôr začnete po menších častiach primiešavať do pôvodného krmiva až plynule prejdete na kŕmenie novým krmivom. V priebehu 5-7 dní by si trávenie psa malo zvyknúť na nové krmivo. To znamená, že po prejdení tráviacim traktom by mali byť jeho exkrementy pevné, relatívne malé kôpky s bežným (nie príliš výrazným) zápachom. Pokiaľ má pes hnačku, chudne, alebo exkrementy výrazne zapáchajú, mal by to byť pre Vás jasný signál na zmenu krmiva (niekedy v rámci jednej značky psovi „sedia“ napr. len jahňacie receptúry a kuracie, alebo rybacie vôbec nie).

Ak ste sa rozhodli pre granule, nie vždy je vhodné kombinovať ich súčasne s iným typom krmiva. Ak chcete dať psíkovi občas na "prilepšenie" surové mäso, je vhodné, aby granule, ktoré mu bežne dávate boli buď za studena lisované alebo pečené. Klasické tzv. extrudované granule nie je vhodné kombinovať súčasne so surovým mäsom, konzervu však pridať môžete.

Ešte zostáva zodpovedať otázku koľko krát denne a kedy kŕmiť psa. Čo sa týka času, tak tu možno odporučiť kŕmiť psa vždy približne v tú istú dennú hodinu. Platí však, že psa by ste nemali kŕmiť tesne pred aktivitou (najneskôr 2 hodiny pred) alebo hneď po aktivite. Väčšinou sa odporúča kŕmiť psa vo večerných hodinách, keď už je v kľude a nečaká ho nijaká aktivita. Je to aj z dôvodu tzv. torzie žalúdka (otočenie žalúdka), ktoré hrozí najmä väčším plemenám. 

S tým, koľko krát denne kŕmiť psa, je to zložitejšie. Všeobecne sa hovorí, že malého psíka by ste mali kŕmiť raz denne a veľkého 1-2x denne. Lenže u každého psa je to veľmi individuálne. Jeden podáva lepšie výkony na prázdno, iný zas s plnším bruchom. Niektorý lepšie trávi menšie dávky častejšie, iný zas môže zjesť celú dávku naraz bez problému. Potom sú tu špecifické kategórie ako napr. šteniatka. Keďže rastú pomerne rýchlo a každým dňom toho zvládnu viac, aj denná dávka a počet dávok sa s ich rastom mení. Pokiaľ vám to okolnosti dovoľujú, šteniatko na začiatku môžete kŕmiť 4x denne a to tak, že rozpočítate dennú dávku medzi jednotlivé kŕmenia. Postupom času počet znižujte, až to bude 1 max. 2 x denne. Časť dennej dávky si môžete vyčleniť ako odmeny k výcviku.

Pri kŕmení Vášho psa teda dbajte na jeho potreby. Sledujte ho, jeho správanie a telesné prejavy, ktoré Vám samé budú vypovedať o tom, či to, čo dávate svojmu psovi, je pre neho naozaj to najlepšie. Nedajte sa oklamať jeho prosebnými očkami, pes by naozaj nemal mať nadváhu, či byť prehnane podvyživený. Vraví sa, že keď sa pes v trupe otočí, mali by ste mu vidieť posledné rebro a profil jeho tela by mal byť mierne sa zužujúci smerom k zadnej časti tela. Nájdite naozaj vhodné krmivo pre vášho psa, aby obsahovalo všetky potrebné zložky a pomohlo mu viesť aktívny a plnohodnotný život bez problémov s trávením.


Autor: plnamiska

Odporúčané produkty12