Ako naučiť psa hygiene

Keď je pes ešte šteniatko

Šteniatko ma 4 základné potreby: spať, jesť, hrať sa a robiť potrebu. Dá sa povedať, že po nejakú dobu je to opakujúci sa kolobeh. Dôležité v tomto šteňacom období je naučiť psíka robiť potrebu na konkrétnom mieste (či už v prírode, alebo len na hygienickú podložku). Aj cikať môžete psa naučiť na povel. Toto sa Vám veľa krát zíde, ak budete so psom cestovať, alebo viete, že sa niekde zdržíte a nemuseli by ste ho stihnúť vyvenčiť, keby ráno neurobil potrebu.

Aby ste predišli neželaným nehodám v domácnosti,  je vhodné, aby ste šteňa brali po každom spaní, hraní a jedení vykonať potrebu von.  A na začiatok v noci v 3 hodinových intervaloch (ktoré sa budú postupne predlžovať, až psík vydrží bez problému celú noc). Skúste si zapamätať a dodržiavať nasledovné rady:

- Ak nájdete mláčku (prípadne čosi horšie), ale psa ste nevideli, keď sa to stalo, nikdy ho netrestajte (nestrkajte mu do toho nos, nekričte, a nemyslite si, že on veľmi dobre vie, prečo to robíte).

- Ak psa prichytíte pri „čine“, prerušte jeho činnosť, ráznym tónom povedzte „fuj“, „nie“, alebo čokoľvek, čo vás napadne a odveďte ho na miesto, kde potrebu vykonať môže.

- Vo chvíli, keď sa pes venčí na „želanom“ mieste, skúste počas vykonávania potreby hovoriť psovi príkaz ("cikaj", "venči", ...) a po vykonanej potrebe ho okamžite pochváľte a odmeňte.

Po pravidelnom opakovaní týchto krokov by sa mal dostaviť výsledok vo forme pýtania sa psa na potrebu (každému psíkovi to trvá individuálne dlho, každý sa začne pýtať iným spôsobom). Pretože pes si začne pamätať, kde ste ho za to karhali a kde chválili a odmeňovali (a on predsa chce odmenu, chce niečo dobré). Všímajte si psa a keď sa už vypýta, neodkladajte jeho „potrebu“ na neskôr.

Keď už sa pes pýta sám, môžete prejsť na ďalšiu fázu a to, že prestanete hovoriť psovi príkaz „cikaj“ počas potreby, ale budete sa snažiť to urobiť vo chvíli, keď sa na potrebu chystá (hľadá miesto, kde to urobí, alebo sa už pričupí). Čiže príkaz začne predchádzať samotný akt. Opäť psa okamžite po potrebe chválite a odmeňujete. Po určitom čase opakovania, by ste sa mali dostať do stavu, že keď budete potrebovať, aby pes urobil potrebu, poviete príkaz a on už bude vedieť, čo má robiť.

 

Všeobecné rady, ako naučiť akéhokoľvek psa hygiene

Každého psa dokážete naučiť hygiene. Chce to len Váš čas, odhodlanie a bystré oko. Nasledujúcich pár rád Vám možno pomôže dosiahnuť želaný výsledok.

1) Ak prichytíte psa pri čine, prerušte ho (slovne: Ups!, Fuj!, Nie!) a odveďte ho na „správne“ miesto pre vykonávanie potreby. Psa netrestajte. Ak to urobíte, iba ho tým naučíte vybrať si nabudúce také miesto, kde ho nebudete môcť prichytiť a potrestať.

2) Dôkladne očistite miesto, kde pes vykonal potrebu v interiéri, s neutralizujúcimi produktmi, aby ho pach neťahal vykonať nabudúce potrebu na rovnaké miesto.

3) Berte Vášho psa  častejšie von, aby mal viac príležitostí vykonávať potrebu na „správnom“ mieste, miesto toho, aby ju vykonal v interiéri.

4) Ak chcete psa naozaj naučiť robiť potrebu len a len vonku, neposielajte ho tam samého. Choďte s ním, aby ste mali možnosť pochváliť a odmeniť ho.

5) Uistite sa, že pred spaním pes nevypije plnú misku vody a v noci jednoducho nevydrží bez  toho, aby nevykonal potrebu.

6) Nepodceňte situáciu. Ak si už aj myslíte, že Váš pes sa perfektne pýta a robí potrebu iba vonku, mali by ste naďalej pokračovať v tréningu aspoň do veku 1 roka psa.

7) Ak psík robí potrebu pričasto, uistite sa, že v tom nie sú žiadne zdravotné problémy.

Na záver jedna posledná vec: Staré dobré zrolované noviny? Môžete použiť akurát tak, aby ste nimi dali sebe po hlave, ak sa psovi stala nehoda. Pretože to znamená, že ste určitú časť výcviku nezvládli, podcenili alebo vzdali priskoro. Takže mať oči na stopkách, trénovať, zotrvať a už nebudete musieť utierať náhodné mláčky po dome.


Zdroj

Prevzaté z:

https://www.whole-dog-journal.com/issues/12_8/features/Potty-Training_16143-1.html