Ako naučiť psa povel "hľadaj"

1. Naučte psa povel „Hľadaj“ (prípadne „Nájdi“) tak, že rozsypete chutné pamlsky po zemi a psovi vydáte povel: „Hľadaj“. Rada hovorím svojim klientom, že to je ten najjednoduchší povel, ktorý kedy psa budú učiť. Zopakujte tento krok niekoľko krát, až kým sa psovi nerozžiaria oči, keď začuje príkaz.

2. Dajte psa sadnúť alebo ľahnúť s povelom „Čakaj“ / „Zostaň“ (to, čo používate), alebo ak pes nechce čakať, poproste niekoho, nech psa pridrží za obojok. Vzdiaľte sa pár krokov a ukážte psovi pamlsok. Položte ho na zem a pripomeňte psovi, aby čakal. Vráťte sa k nemu, ukážte na pamlsok a povedzte povel „Hľadaj“. Ak je to nevyhnutné, povzbuďte psa, aby utekal a zjedol odmenu.

3. Opakujte krok 2. niekoľko krát a potom nechajte psa, aby Vás pozoroval, kým skrývate odmenu na nejaké jednoduché miesto, napr. za nohu stoličky, pod stolík, atď. Pes by mal na Vás stále vidieť. Potom psovi dajte povel na hľadanie.

4. Po niekoľkých úspešných nájdeniach nechajte psa pozorovať Vás pri skrývaní dvoch odmien, potom troch, ... vždy na jednoduché miesto. Počas tohto kroku môžete začať baliť rovnaký pamlsok do servítky a dajte ho psovi oňuchať pred tým, než vydáte povel na hľadanie pamlskov ukrytých na jednoduchom a viditeľnom mieste.

5. Pri ďalšom kroku nechajte psa sledovať Vás, ako skrývate pamlsok, ale už na zložitejšie miesto, napr. na vyvýšené miesto ako stolička alebo pod nejaké veci. Pokračujte v tom, že dáte psovi oňuchať rovnaký pamlsok zabalený do servítky a následne vydáte povel, aby hľadal.

6. Teraz to začne byť zábavné. Dajte psa do inej izby, zatiaľ čo ukrývate pamlsky. Potom ho priveďte do miestnosti, nechajte ho oňuchať pamlsok zabalený v servítke a potom dajte povel „Hľadaj“. Psovi nepomáhajte! Myšlienkou je nechať psa hľadať nosom, čo pre neho predstavuje náročnú prácu, aby našiel pamlsok. Ak pes nemôže nájsť všetky pamlsky, nič sa nedeje. Odveďte ho z izby, pamlsky, ktoré nenašiel, presuňte na jednoduchšie miesto.


Keď sa Váš pes naučil, ako hľadať, máte ďalšiu skvelú aktivitu na upršané dni. Môžete tiež rozmiestniť jedlo psa po dvore a on ho musí nájsť v tráve. Môžete tiež pomenovať obľúbenú hračku psa a nechať ho, aby ju pohľadal. Hra na hľadanie sa dá robiť rôznymi spôsobmi, stačí byť kreatívny a vždy sa uistiť, že daná úroveň hľadania nie je pre psa príliš náročná.


 Zdroj

Prevzaté z:

https://www.whole-dog-journal.com/news/Nose-Work-is-Great-Exercise-21702-1.html