Ako sa správne starať o zuby Vášho psa

Je to vtipné: Zdieľame naše domácnosti s iným druhom, ktorého najnebezpečnejšou zbraňou sú jeho zuby a pritom vačšina z nás vie veľmi málo alebo vôbec nič, až na fakt, že by sme mu ich ASI mali umývať. A preto je na čase napraviť tento stav.

Na začiatok tu máme pár základov o zuboch psa. U väčšiny zvierat, ako aj u ľudí, ich strava reflektuje stav ich zubov. My ľudia máme len pár predných zubov určených na trhanie a hryzenie, všetky ostatné sú určené na žutie potravy. U psov naopak slúži väčšina zubov na trhanie potravy a len málo na jej žutie predtým, ako ju prehltnú.

Psie zuby nie sú také ostré ako mačacie, ale ich zuby a zhryz sú omnoho silnejšie. Ich dentálna anatómia im dovoľuje schmatnúť a zabiť korisť, ktorá je väčšia ako oni sami. Zuby roztrhnú kožu, rozrežú hrdlo a vytiahnu mäso z kostí. Tak dokážu pracovať ich zuby.

Väčšina dospelých psov má 42 zubov, ale vďaka hraniu sa s ich genetikou ich môžu mať o pár kusov viac či menej. Údajne gén, ktorý je zodpovedný za bezsrstosť u holých plemien, má tiež vplyv na chrup. Väčšina dospelých psov má 6 rezákov na spodnej časti sánky a 6 rezákov na vrchnej časti, 2 očné zuby (to sú tie najväčšie) hore a dva dole, 8 črenových zubov dole a 8 hore a dve a dve stoličky.

Psy používajú ich predné zuby (najmenšie a najkrehkejšie) na tie najdelikátnejšie operácie. Používajú tieto zuby, keď sa čistia, vyťahujú si niečo z kože či srsti a tiež na odstránenie jemnej kože z mäsa. Toto je pravdepodobne evolučný základ správania sa a Vy ho doma tiež môžete pozorovať, napr. vtedy, keď pes odstraňuje zelenú vrstvu z tenisovej loptičky.

Málokto z nás dokáže oceniť, ako zuby u psa fungujú, keďže sa v tom nevyznáme, ale črenové zuby a stoličky psa sú omnoho viac špicatejšie ako tie naše. Veľa z nás si predstavuje, že pes pri žutí a drvení potravy hýbe sánkou rovnako ako keď my jeme cereálie, ale v skutočnosti psie zuby potravu nedrvia. Drviť potravu dokážu zvieratá, ktoré dokážu sánkou pohybovať do strany. Premýšlajte o tomto pohybe, o tom, ako lama či krava dokážu extrémne hýbať čelusťou do strán, keď drvia potravu. Psie čeluste nedokážu vykonávať pohyb do strán. Namiesto toho silné psie čeluste a vysoké výbežky na očných zuboch sú uspôsobené na drvenie veľkých kusov na menšie. Viac fyzických procesov na spracovanie jedla v ústach psa neprebieha.

Tak, ako veľmi chceme povedať, že psy prežúvajú, pravdou je, že väčšinu žutia zabezpečujú črenové zuby. Stoličky, umiestnené v zadu v ústach, kde majú psy najväčšiu "žuvaciu" silu, sa používajú iba na najextrémnejšie "ničenie" resp. spracovanie jedla.

 

Výmena zubov u šteňaťa

Tento časový okamih výmeny zubov zo šteňacích na dospelé nám pomáha stanoviť hranicu mladého psa, ale po 8-ich mesiacoch života sú všetky zuby v psích ústach trvalé. Po tomto období je potrebné nájsť iné vodítka, ktoré pomôžu stanoviť vek psa (v prípade, že ho nepoznáme) ako je sfarbenie, opotrebenie zubov či množstvo zubného kameňa.

Šteniatka sa rodia bez zubov. Prvé zuby im začínajú rásť okolo 4 týždňa po narodení. Prvé vychádzajú von predné zúbky (6 hore a 6 dole) a to medzi 4-6 týždňom. Očné zuby (2 hore a 2 dole) prichádzajú na rad medzi 5-6 týždňom a črenové zuby (6 hore a 6 dole) až v 6-tom týždni. Šteniatka pritom nemajú žiadne stoličky.

Mliečne zuby sú neuveriteľne ostré. Predpokladá sa, že ostrosť týchto zubov slúži k dvom účelom: odstavenie šteňaťa od cucania mlieka a naučenie správnym hryzacím návykom. Príliš silné-energetické hryzanie počas kŕmenia či hry spôsobí okamžité ukončenie dovtedy zaujímavej činnosti zo strany matky alebo ostatných šteniatok. A práve toto učí šťeňa, ako silno ešte môže hrýzť, aby to nemalo za následok ukončenie "zábavy".

Mliečne zuby u šteniat začnú však dosť skoro vypadávať resp. sú vytlačené zubami trvalými. Vo všeobecnosti šteňa prichádza o šteňacie zuby v takom poradí, v akom mu narástli. Dospelácke zuby im rastú v rovnakom poradí ako tie šteňacie takže prvé predné zuby, potom očné a črenové. Časové rozpätie je tu však rôzne. Predné zuby sa môžu začať objavovať medzi 3-5 mesiacom, očné medzi 4-6 mesiacom, črenové medzi 4-5 a posledné idú von stoličky medzi 5-7 mesiacom.

Občas sa stane, že zub alebo aj pár mliečnych zubov nechce vypadnúť aj napriek tomu, že už sa tlačia zuby trvalé, čoho výsledkom sú preplnené ústa zubov. Keď sa toto stane, je dobré zájsť za svojim veterinárom, aby tieto mliečne zuby vytiahol. V prípade, žeby ostali šteňatu v ústach, môžu mu trvalé zuby rásť nesprávnym smerom alebo na nesprávnom mieste.

Celý tento proces výmeny zubov, ich vypadávanie a opätovný rast, ktorý trvá niekoľko mesiacov, spôsobuje šteňatu niekoľko mesiacov bolesti v papuli (u niektorých menšie, u iných väčšie). V tomto období by preto malo mať k dispozícii rôzne veci na obhrýzanie - či už tvrdé, mäkké, gumené, chrumkavé, naozaj čokoľvek. Keď už toto ako majiteľ psa viete, určite mu zabezpečte vhodné a hlavne bezpečné hračky a pomôcky, do ktorých sa bude môcť s chuťou zahryznúť (ťažké, ľahké, obžúvacie, tvrdé aj mäkké, chrumkavé a hocičo medzi tým :). Ak zlyháte v tomto bode v obstaraní poriadneho žuvacieho materiálu, buďte si istí, že šteňa si nájde vhodný objekt aj samo, ale to sa vám už nemusí veľmi páčiť (nohy od stola, kvetináče, ...).

Umývať zuby psovi: Áno, mali by ste ...

A tu sa povenujeme téme, ktorá zaujíma majiteľov psov: "Naozaj je potrebné umývať psovi zuby?"

Aj keď veterinári preferujú, aby majitelia psov ich zuby umývali, v skutočnosti to niektoré psy potrebujú viac ako iné. Je to vďaka ich génom, strave, žuvacím návykom, chemickému zloženiu slín. Niektoré psy idú až do hrobu s krásnymi zdravými zubami, iné sú bezzubé alebo majú veľa zubného kameňa a kazu.

Kumulácia zubného povlaku (tenky biofilm, ktorý obsahuje baktérie a počas dňa sa usádza na zuboch psa) a zubkého kameňa (zmineralizovaný koncentrovaný povlak) je nielen nevzhĺadná, ale aj nezdravá. Zloženie zubného kameňa tesne pri ďasne umožnuje vstup baktérii aj pod ďasno. Väčšina psov, ktorí majú zlý dych, majú tiež zápal ďasien - opuchnuté a zapálená ďasná zvyčajne jasne sčervenajú až sfialovejú a môžu ľahko krvácať. Keď sú tieto bakteriálne infekcie v ďasnách nekontrolované, začnú pomaly narúšať a ničiť väzivá a kostnú štruktúru, ktorá tvorí podporu pre zuby (a teda vzniká paradontóza - zjednodušene vypadávanie zubov). Nakoľko ďasná sú zásobované krvou, infekcia v nich sa môže jednoducho šíriť krvným systémom a spôsobiť tak poruchu srdca, obličiek alebo pečene.

Zanedbané zuby so zubným kameňom môžu vyzerať aj takto

Ak sú zuby Vášho psa bez povlaku alebo kameňa a jeho ďasná sú čisté bez náznaku zápalu, patríte k tým šťastnejším.  Ak sú však jeho ďasná viditeľne červené, najmä v mieste styku so zubom, je potrebné ísť zuby vyčistiť k veterinárovi a nechať si poradiť ako ďalej postupovať.

Pokiaľ teda nepatríte k tým šťastlivcom a zuby či ďasná Vášho psa potrebujú Vašu pomoc, potom je tu otázka, ako často ich treba čistiť? Berte to takto: čím častejšie ich budete čistiť Vy, tým menej často bude potrebný zásah veterinára. A to, či preferujete radšej stratu trochy času pri čistení, alebo platenie veterinárovi a zbytočné uspávanie psa, je len a len na Vás.

 

Pár tipov na čistenie zubov

- Začnite pomaly a buďte trpezliví. Nesnažte sa vyčistiť všetky zuby na prvý krát. Použite krúživé pohyby, jemne šúchajte povlak preč od ďasien. Odmeňujte pritom psa často a štedro dobrými mlskami.

- Zubná kefka, ktorú si navliekate na prst, nefunguje tak dobre ako kefka s dlhou rúčkou a dlhšími jemnými štetinami. Čistenie pomocou kefky s rúčkou je lepšie a aj bezpečnejšie, lebo nehrozí, že  Vám pes zahryzne do prsta. Hľadajte naozaj jemné štetiny a dlhú rúčku, aby ste dočiahli až na stoličky psa. Pri veľkých psoch sú vhodné také tvrdosti kefky ako pri dospelých ľuďoch, pri malých psoch naopak siahnite po kefke, ktorá by bola vhodná pre dieťa.

- Použite zubnú pastu špeciálne pre psov. Tie majú rôzne príchute (napr. kuracia) a nedráždia psa (ako napr. ľudské mentolové), tiež sú tieto ich pasty bez fluoridu, ktorý môže byť pre psov toxický. Nezabudnite, že psy nedokážu pastu vypľuť! Hľadajte taký produkt, ktorý obsahuje antibakteriálne enzýmy, ktoré zamedzia množeniu baktérii a tým predídete prvej fáze zápalu ďasien.

- Počas umývania namáčajte kefku do vody často, aby sa povlak zo zubov Vášho psa dobre zmýval a enzýmy obsiahnuté v paste sa správne aplikovali.

 

Zdravé zuby = šťastný pes

 

Je zubná pasta pre psa potrebná?

Zjednodušene napísané: áno je. Zubnú pastu pre psov by ste mali použiť pri každom čistení psích zubov, nakoľko obsahuje prospešné enzýmy a antibakteriálne látky, o ktorých sme sa zmienili vyššie v článku. Nemusí to byť žiadna špeciálna pasta zakúpená u veterinára, stačí obyčajná zubná pasta či gél pre psov.

 

Choďte k veterinárovi

Môže to byť bolestivo nákladné, ale za zdravie psíka to stojí. V mnohých prípadoch jedinou cestou ako správne a dobre odstrániť kameň zo zubov, je psíka uspať a kameň mu zoškrabať, čo môže urobiť jedine veterinár.

Práve kvoli cene a riziku anestézie chcú ľudia veriť tomu, že je tu aj iná cesta, ako udržať zuby psa zdravé. Avšak, keď už raz má pes priveľa zubného kameňa na zuboch, stáva sa jedinou efektívnou cestou na jeho odstránenie práve profesionálny zákrok. A potom, keď sú jeho zuby opäť čisté, môžete začať robiť kroky k tomu, aby ste nemuseli opätovne navštíviť veterinára.

Veľké množstvo zubného kameňa musí byť odstranené iba u veterinára z jednoduchého dôvodu: má na to sterilné nástroje a sterilnú miestnosť. Nakoľko musí zachádzať až pod ďasná psa, je dôležité aby sa tam nešírila infekcia. Čomu zabraňujú práve sterilita a vyplachovanie ústnej dutiny psa. A toto doma určite nedokážete zvládnuť.

A čo tak čistenie bez anestézie? Stačí, aby ste raz boli svedkom toho, ako sa čistia zuby psa pri anestézii a zistíte, že nikto nie je schopný urobiť to, čo je treba, pri plnom vedomí psa. Aj ten najposlušnejší pes by mal naozaj problém ľahnúť si pod oslepujúce svetlá a dovoliť, aby mu čosi vibrovalo po ústach.

Vo väčšine krajín je nelegálne, aby ktokoľvek používal toto špeciálne náradie na zvieratách, aj keď by to robil pod dohľadom veterinára. Aj keď existuje veľa techník a odborníkov na psov, ktorí by mohli byť schopní kameň odstrániť, iba veterinár je kvalifikovaný rozoznať, diagnostikovať a liečiť stav, v ktorom sa pes nachádza. Samozrejme na bezpečnú anestéziu môže lekár urobiť najskôr krvný test, aby zistil správnu funkciu obličiek a  pečene. Záleží na veku Vášho psa. Doktor takisto môže podať psovi látku, ktorá mu pomôže udržať krvný tlak v poriadku. Nakoniec len veterinár môže predpísať antibiotiká, ktoré v prípade zápalov či infekcie psovi pomôžu.

Ak ste sa v čítaní dostali až sem, veríme, že budete správne motivovaní starať sa o zuby Vášho psa prostredníctvom správnych hračiek, dentálnych pomôcok a čistenia.


Zdroj

Prevzaté z:

https://www.whole-dog-journal.com/issues/15_4/features/Maintaining-Canine-Dental-Health_20501-1.html

https://www.whole-dog-journal.com/news/Dog-Toothpaste-Is-It-Necessary-21898-1.html