Ako sa starať o psie labky v zime?

Starostlivosť o psie labky je často podceňovaná a majitelia psov ich riešia až keď nejaký problém vznikne. Zaslúžia si však našu preventívnu pozornosť a to obzvlášť v zime.

Základnou starostlivosťou je strihanie pazúrikov.  Pazúre by sa nemali dotýkať zeme keď pes stojí v prirodzenom postoji. Každému psovi rastú pazúre inak rýchlo, niektorí ich majú svetlé, niektorí zase čierne.

Ak sú prerastené, spôsobuje to, že pes držím prsty viac roztiahnuté a tým pádom sa mu do priestoru medzi vankúšiky dostáva viac znečistenia, ktoré môže začať spôsobovať problémy. Ďalej si pes s neudržiavanými pazúrmi môže takýto prerastený pazúr zalomiť, čo môže viesť k následnému zápalu a bolestivým stavom. Venujte preto pozornosť pravidelnému strihaniu pazúrikov. Na trhu máme viaceré možnosť v podobe nožníc a kliešťov. Ak máte strach robiť tieto úpravy, zverte svojho miláčika do rúk profesionálov vo Vašom psom salóne.

Ďalšou nástrahou, ktorá číha v zime na psie labky je ľad a sneh. Určite ste už zažili, ako sa Vášmu psovi po dlhšej prechádzke spravili na nohách snehové gule. Je to pre psa mimoriadne nepríjemné a bolestivé. Predísť tomu môžete tak, že budete zastrihávať chĺpky medzi vankúšikmi. Naučte svojho psa na takýto typ manipulácie spolu so strihaním pazúrikov vopred.

Určite ste si všimli, aké popraskané môžu byť labky psa po zimných prechádzkach. Spôsobuje to chemický posyp a rozmrazovacie prostriedky, ktoré sú na chodníkoch či cestách. Psia labka s nimi prichádza bezprostredne do kontaktu a môže to viesť k bolestivým stavom. Kontrolujte preto labky svojmu psovi pravidelne v zimnom období a udržiavajte ich v dobrom stave. Pomôže Vám k tomu či už krém  alebo vosk na labky. Pomocou týchto prostriedkov sa na  vankúšikoch vytvorí ochranná vrstva, ktorá odpudzuje vodu ( slanú vodu, sneh ) ale umožní dýchanie kože a zároveň ju dezinfikuje, čo zamedzuje nežiadúcemu rozmnožovaniu baktérií pod touto vrstvou.

Dobrým a rýchlym pomocníkom môžu byť aj vlhčené utierky.

Aká je teda rutina v starostlivosti o psie labky v zime?

1, pravidelne strihajte pazúrikov

2, zastrihávajte chĺpky medzi vankúšikmi

3, pred prechádzkou použite krém alebo vosk

4, po prechádzke psíkovi labky utrite od nečistôt či už uterákom, alebo vlhčenými utierkami a osušte ich. Skontrolujte ich stav aj medzi vankúšikmi.

5, aplikujte krém v prípade potreby dodatočnej hydratácie

Máte ďalšie tipy? Napíšte nám na našom Facebooku alebo Instagrame.