Ako správne voziť psa v aute?

Môže sa voziť pes na prednej sedačke? Patrí pes na zadné sedačky? Do kufra? Alebo musí mať klietku? Vidieť psa v aute na cestách môžeme všelijako. Ktorá je legislatívne správna možnosť a ktorá je tá najbezpečnejšia pre vášho štvornového parťáka aj pre ostatných spolucestujúcich?

Zákon o cestnej premávke (§ 51 – Preprava nákladu (3)) hovorí:

Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.

Naša legislatíva teda neupravuje spôsob prevozu. To však nemusí platiť pre iné krajiny a preto je vhodné naštudovať si zákon cieľovej destinácie ako aj tranzitných krajín pred spoločnou dovolenkou s vaším psíkom. Bezpečnosť v aute a na ceste je určite prvoradá pre každého šoféra, majiteľov psov nevynímajúc.

Bezpečných riešení ako voziť psa v aute je hneď niekoľko.

  1. Použitie bezpečnostného postroja pre psa v aute

Ide o najekonomickejšie riešenie, keďže balenie obsahuje postroj (nezabudnite si vybrať správnu veľkosť) a bezpečnostný pás. (Preklik https://www.plnamiska.sk/doplnky-do-auta

Tento typ zabezpečenia odporúčame iba pre psa, ktorý vie v pokoji sedieť na sedačke a nemá tendenciu pohybovať sa po vozidle.

  1. Bezpečnostný pás pre psov

V prípade, že doma máte vhodný postroj, tak už vám stačí dokúpiť len bezpečnostný pás pre psa. V ponuke sú rôzne hrúbky a dĺžky, takže treba vybrať vhodnú variantu pre dané plemeno.

V žiadnom prípade NEODPORÚČAME použitie bezpečnostného pásu v kombinácii s obojkom. Pri prudkom trhnutí by si psík mohol zlomiť väzy alebo by mohlo dôjsť k iným fatálnym úrazom.

https://www.plnamiska.sk/doplnky-do-auta

  1. Klietka alebo prepravný box na zviera do auta

Klietku alebo prepravný box môžete mať umiestnený buď na sedačkách, alebo v kufri. To záleží od veľkosti auta a samotnej klietky, alebo prepravného boxu. Či už bude na jednom alebo druhom mieste, je potrebné ju zabezpečiť proti posunutiu. Na výber máte kovové, látkové ale plastové klietky/boxy. Môžu byť postavené na pevno alebo mať možnosť poskladania.

https://www.plnamiska.sk/klietky-a-prepravky

Nezabúdajte svoje auto chrániť pred škrabancami, blatom alebo chlpmi a to vhodným ochranným poťahom alebo cestovnou dekou.

https://www.plnamiska.sk/doplnky-do-auta

Nech si už vyberiete ktorýkoľvek z vyššie popísaných spôsobov myslite na to, aby ste psíka pripravili a aj naučili na cestu autom. Vyberte si cestu pozitívneho tréningu a váš pes si bude cestovanie užívať spolu s vami.