Ako trestať psa?

Ak sa pýtate, či sa dá psík vychovať úplne bez trestu, tak odpoveď je pravdepodobne nie. Výchova psa je predsa o rozlišovaní žiaduceho a nežiaduceho správania sa. Žiaduce správanie chválite a nežiaduce by malo byť potrestané (čím sa nemyslí bezpodmienečne bitka). Samozrejme, vždy je účinnejšie a lepšie nežiaducemu správaniu predchádzať vhodnou výchovou a jednotlivé prejavy nežiaduceho správania postupne odstraňovať. Je však normálne, že aj dobre vychovaný pes sem-tam otestuje svojho pána. Vtedy netreba zabudnúť, že aj pri trestaní by mali platiť určité pravidlá a tiež by ste mali rozlíšiť, či ide o trestanie šteňaťa alebo dospelého psa.

Jedno z najzákladnejších pravidiel pri treste je, že psa nikdy netrestajte s odstupom času. Pes má iné vnímanie a žije pre prítomný okamih. Lepšie je uviesť si to na príklade: Vy prídete domov a psík celý naradostnený začne okolo Vás poskakovať, keď v tom si všimnete vyhryzenú dieru do dverí. Vám stúpne tlak a prvé, čo chcete urobiť, je psa riadne (prinajmenšom) pokarhať. Pozor však, ak trest vykonáte vo chvíli vášho príchodu, keď sa pes teší, že Vás vidí, on si tento trest spojí s Vašim príchodom. Darmo budete ukazovať na dvere a kričať, psík to nepochopí, pretože to už je pre neho minulosť a on žije okamžikom t.j. radostnou chvíľou Vášho príchodu. Pre trest v tejto situácii nič nevyrieši, skôr sa môže stať, že psík si Váš príchod začne spájať s trestom. Ako ho teda potrestať za tie dvere? Odpoveď je - nijak. Ak ho chcete potrestať, musíte vystriehnuť presne ten moment, keď dvere bude ničiť.

Pýtate sa teda - za čo, kedy a ako správne potrestať psíka? Zjednodušene povedané, trestajte ho v okamihu, keď sa správa neželane, spôsob trestu závisí od toho, čo na Vášho psa platí (niektorý reaguje na zvýšenie hlasu, iný na NIE, ...) a správne je to najlepšie tak, aby si trest nespojil s Vami. Poďme na to postupne a povedzme si základné - čo Áno a čo Nie:

 

  Trestajte vždy v okamihu, keď pes neposlúcha, nikdy nie s odstupom času.

  Zákaz je zákazom navždy: ak na gauč psík liezť nemá, tak ho tam nepúšťajte NIKDY (ani za odmenu, ani keď je chorý),

    pretože potom ho budete chcieť trestať za niečo, čo ste mu sami raz dovolili.

  Rovnaké podmienky od každého: dvaja majitelia majú často rozkol pri výchove napr. jeden chce, aby psík spal v posteli

    a druhý nie. Takto to fungovať nebude, najskôr sa musia dohodnúť majitelia, čo chcú a nechcú, aby pes robil a potom obaja

    dodržiavať stanovené pravidlá.

  Aj rutina je občas dobrá tzn. kŕmiť by ste mali vždy v približne rovnakom čase: plné brucho zabezpečí, že pes nebude

    hladný a kvôli hladu nebude vystrájať.

  Trest zvyšujte postupne: začnite najskôr ráznym NIE / FUJ / NESMIEŠ a ak pes poslúchne, pochváľte ho. Ak neposlúchne,

    znamená to, že toto nebol dostatočný trest pre Vášho psa a mali by ste pristúpiť na inú formu trestu napr. jemne ho

    zatiahnuť za kožu na zátylku.

  Po potrestaní vytvorte situáciu, kedy pes môže urobiť niečo dobré a byť pochválený.

  Buďte pri trestaní pokojný/pokojná.

  Snažte sa, aby trest bol primeraný k vystrájaniu psa.

 

×  Nikdy netrestajte s odstupom času, ako už bolo spomenuté vyššie, pes vníma čas odlišne ako ľudia, on žije okamžikom.

×  Psa nebite: bitím psa sa podporuje jeho agresivita a navyše sa človek v očiach psa stáva sám agresívnym.

×  Psa nenaháňajte, nezatvárajte do tmavých miestnosti a neprivádzajte ho do úzkych.

×  Neberte mu za trest jedlo, alebo vodu.

×  Nikdy netrestajte psa tak, ako Vám povedia iní, ak máte pocit, že to nie je správne. Vy si poznáte psíka najlepšie.

×  Na psa nekričte (aj keď je to často veľmi ťažké): pes veľmi dobre počuje a viac ako kričanie na neho bude fungovať

    použitie hlbšieho hlasu a dôrazný tón.

Je dôležité si uvedomiť, že dôvodom zlého chovania psa je často  vedomé aj nevedomé tolerovanie jeho zlých zvykov a až keď majiteľovi začnú vadiť, prichádzajú pokusy o zmenu chovania psa.  Ak teda chcete správanie svojho psa zmeniť, musíte postupovať dôsledne a premyslene, dodržiavať základné čo Áno a čo Nie a „ušiť“ trest psovi na mieru. Pri trestaní je dobré rozlišovať medzi priamym a nepriamym trestaním.

Priame trestanie je to, ktoré vykonáva majiteľ psa a pes si uvedomuje, od koho trest pochádza. Je veľa spôsobov, ako priamo trestať psa - od tých silných a nie vždy efektívnych ( bitka, namáčanie nosa do výkalov, novinami po ňufáku, ostnaté či elektrické obojky, ...)  po tie jemnejšie a efektívnejšie ako potiahnutie za kožu na krku, cuknutie vôdzkou (jemné krátke, ale rázne trhnutie), veľa krát sa ako efektívny trest, najmä u šteniat, javí ignorovanie majiteľom. Tiež sem možno radiť tzv. negatívne posilňovanie, ktoré spočíva v tom, že psa proste neodmeníte, pokiaľ sa nespráva želaným spôsobom. Nezabúdajte však, že náprava správania sa nedostaví už po prvej korekcii, často krát je potrebné opakovať niekoľko krát dookola tú istú korekciu.

O nepriamom trestaní hovoríme vtedy, keď psa netrestáte Vy, ale predmet alebo daná situácia. Tu je potrebné naozaj rozmyslieť si, ako na psíka. Pre lepšiu predstavu uvedieme konkrétny príklad nepriameho trestania: Váš pes neustále chodí do smetného koša a hrabe sa v ňom. Ak v koši umiestnite pár nafúkaných balónov natretých masťou, pri najbližšom hrabaní sa v koši dostane pes balónom po nose, keď balón praskne. Psa tento zákrok nezraní, a on si zapamätá, že keď šiel do koša ňufákom, dostal po ňom (a navyše si to nespojí s Vami, ale s daným predmetom).

Pri trestaní sa však snažte čo najviac vyvarovať fyzickým trestom. Tvrdé tresty sú tou najrýchlejšou cestou ako stratiť dôveru svojho psíka. Všetky metódy, ktoré spôsobujú bolesť, poškodzujú Váš vzťah so psíkom a stane sa len to, že psík spolupracuje len preto, že sa bojí trestu. Preto vezmite aj trestanie za správny koniec. Urobte si na psa čas, pozorujte ho a snažte sa odstrániť príčinu samotného neželaného správania sa. Skúste mu ponúknuť alternatívnu činnosť, niečo, čo urobí rád a s radosťou a Vy budete mať príležitosť ho pochváliť.


Zdroj:

Výcvik psa podľa jeho temperamentu (Antje Hebel)