Ako vybrať granuly pre psov.

Priniesli ste si domov šteniatko alebo už psíka doma máte, resp. sa vekovo začal radiť medzi seniorov, a začínate riešiť dilemu čím kŕmiť? Trh s granulami je preplnený značkami granúl najrôznejšej kvality a naozaj nie je ľahké sa v nich zorientovať. Výrobcovia sa rôznymi marketingovými chytákmi snažia prilákať zákazníka na svoju stranu. Pred tým ako si vyberiete tú svoju značku pozrime sa na základné delenie granúl, ktoré by malo byť prvým vodítkom pri ich výbere.

1. VEK PSA

Väčšina značiek vyrába rôzne receptúry na základe veku psa, a to šteňacie granule pre dospelých psov a seniorov. Rozdiel môže byť nielen vo veľkosti granuliek ale aj v zložení. Všeobecne platí, že šteňacie granule obsahujú viac proteínov, nakoľko pes vo vývine má iné nároky na výživu ako už dospelý pes. Tak isto sa môžete stretnúť s označením ALS, tzv. all life stages (všetky vekové kategórie). Pri tomto type granúl sa mení denná dávka na základe veku. Niektoré značky ponúkajú granule určené pre psieho seniora. Tento typ granúl obsahuje znížené množstvo proteínov a tukov tak, aby nezaťažovali starnúci organizmus.

2. VEĽKOSŤ PSA

Pri väčšine značiek sa môžete stretnúť pri rovnakej receptúre s rôznou veľkosťou granúl. Najčastejšie je to mini, medium, medium/maxi alebo maxi/giant. Každý výrobca  môže veľkosť granúl označovať inak. U niektorých značiek môžete nájsť aj rozdielne receptúry pri rôznej veľkosti granúl. Najčastejšie sa jedná a rôzny pomer vápnika a fosforu, alebo pridaním kĺbovej výžive do väčších granúl. Niektoré značky používajú rovnakú veľkosť granúl pre všetky veľkostné typy. Záleží hlavne na vašom psovi, na jeho veku a apetíte, aká veľkosť granúl mu sedí.

3. AKTIVITA PSA

Či už máte doma gaučáka, alebo aktívneho športovca, či seniora, ich nároky na energetickú hodnotu granúl sa budú rôzniť. Väčšina granúl, ktoré nemajú špeciálne označenie SPORT/ACTIVE/ENERGY alebo naopak LIGHT je určená psom s priemernou aktivitou (1-2hodiny aktívnej prechádzky denne).

Granule so zvýšeným obsahom proteínov a tukov sú určené psom, ktoré majú pravidelnú zvýšenú aktivitu ako rôzne psie športy, pasenie atď. Naopak granule s označením light sú pre psíkov či už s obezitou alebo so zníženou aktivitou.

Ak ste si zaradili svojho psíka do niektorej z vyššie uvedených kategórii je čas pozrieť sa na zloženie a spôsob výroby.

4. SPÔSOB VÝROBY

Jedným zo základných spôsobov, ako si môžeme rozdeliť granule, je podľa spôsobu výroby a to na extrudované, za studena lisované alebo pečené. Každá zo spomínaných technológii má svoje výhody a nevýhody, ale všeobecne platí že daný spôsob výroby granúl musí sedieť tráveniu Vášho psa. Viac o spôsoboch výroby sa môžete dočítať TU >>

5. ZLOŽENIE GRANÚL

Určite sa oplatí pri kúpe granúl zobrať balík do ruky a pozrieť si podrobnejšie ich zloženie a nenechať sa nalákať iba pekným obalom. Platí, že zloženie granúl sa uvádza zostupne. To znamená, že zložka na prvom mieste sa nachádza v granule v najväčšom zastúpení. Ak sa bavíme o zdravom psovi bez špeciálnej diéty alebo alergie tak na prvom mieste chceme vidieť mäso. Zdroj mäsa by mal byť vždy presne definovaný (kuracie, jahňacie atď.). V prípade, že na prvom mieste je uvedené čerstvé mäso na druhom alebo treťom mieste by mala byť jeho sušená forma alebo mäsová múčka.

Granule môžu ale nemusia obsahovať obilniny. Snažíme sa vyberať granule s obilninami s nízkym glykemickým indexom (hnedá ryža, špalda) alebo bezobilninové verzie (tekvica, sladké zemiaky) Vyhýbame sa granulám s obsahom kukurice. Ďalšie zložky ako ovocie a zelenina môžu mať priaznivý vplyv na zdravie vášho psa ale nie je to rozhodujúce pri výbere krmiva.

V zložení by ste určite nemali nájsť nejasne určené suroviny, ťažko stráviteľné suroviny, vedľajšie živočíšne alebo rastlinné produkty, farbivá alebo konzervanty.

Viac na tému zloženia granúl nájdete TU >>

Často sa stretávame s otázkou či je dobré psíkovi striedať granule. Všetko závisí od toho ako psíkovi granule sedia, či má problém s prechodom na inú značku alebo na inú receptúru, resp. ako veľmi má citlivé trávenie.

Na to všetko si môžete odpovedať vy sami a to tak, že budete pozorovať svojho psa, budete venovať pozornosť tomu čím ho kŕmite, ako často ho kŕmite, budete dbať na správne dávkovanie, na dostatočný príjem vody a doprajete mu dostatok pohybu.