Chôdza na voľnom vodítku: Tréning, aby pes neťahal

Ako tréner môžem úprimne povedať, že najčastejším problémom so správaním, s ktorým sa na mňa obracajú zákazníci je ťahanie psa na vôdzke. Byť schopný kráčať so psom na vôdzke je základná potrebná zručnosť, aj keď sa to môže zdať veľmi ťažké dosiahnuť.

Nikto si neužíva prechádzky so psom, ktorý neustále ťahá na vôdzke. Je to veľmi nepríjemné a v niektorých prípadoch dokonca nebezpečné. Majitelia psov často vzdajú tieto otravné prechádzky so svojim psom, čím v skutočnosti problém so zlou chôdzou psa na vôdzke môžu ešte zhoršiť – čím menej pes ide na prechádzku, tým viac je z nej pri najbližšej príležitosti vzrušený a chce kráčať čo najrýchlejšie, pričom silno ťahá. Je to začarovaný kruh.

Chôdza so psom na vôdzke môže vyzerať rôzne: pes vľavo v tradičnej pozícii náklonu, pes na pravej strane, vpredu, chodiaci sem a tam s nosom pri zemi .. pre účely tohto článku, všetky tieto typy chôdze sú v poriadku, pokiaľ vôdzka nie je napnutá. Cieľom je kráčať harmonicky so psom a občasná vzájomná kontrola ("check-in" = očný kontakt) je kľúčom k vytvoreniu takého typu vzťahu, ktorý bude viesť k harmonickým prechádzkam.

Pravidlá chôdze na voľnej vôdzke

Existuje niekoľko základných pravidiel chôdze na voľnej vôdzke, ktoré urobia prechádzku príjemnou pre každého zo zúčastnených.

Buďte prítomní! Už ste o tom možno počuli predtým, ale nezaškodí si to zopakovať. Byť prítomný znamená odložiť telefón počas prechádzky. Žiadate po psovi, aby krotil svoj entuziazmus pre "jeho verziu sociálnych médií" – teda tých, ktoré „číta“ svojím nosom – namiesto toho, aby bol v kontakte s Vami. To najmenej, čo môžete urobiť, je odpovedať na jeho „check-in“ (kontrola pohľadom, psík si Vás počas chôdze niekoľkokrát kontroluje. Tento jav je žiadaný a čím častejšie ho pes robí, tým viac by ste ho mali odmeňovať) tým, že mu venujete pozornosť. Toto tiež aplikujte aj v čase, keď ste na prechádzke s priateľmi. Četovanie je zábava, ale pozrite občas aj na svojho psa a urobte ho prioritou – prinajmenšom počas obdobia výcviku.

Noste odmeny. Nikdy nepodceňte účinok pamlsovníka naplneného minimálne niekoľkými druhmi chutných pochúťok. Môj pes Chili v súčasnosti kráča na vôdzke slušne a pomerne často si ma kontroluje (robí check-in), ale hádajte čo? Stále so sebou nosím odmeny na každej jednej prechádzke. Ja pokračujem v náhodných odmenách správania, ktoré vyžadujem a raz za čas hráme hru „nájdi to“, kedy počas chôdze hodím odmenu na zem a Chili ju hľadá.

Nechajte psa čuchať. Len málo psov dostane denne adekvátne cvičenie chôdze na vôdzke. Čuchanie je dôležitou súčasťou zbierania informácii pre psa. Dovoľte mu teda nasledovať jeho nos. Nech si preskúma priestor, ktorý si vybral, aj keď to znamená zastaviť sa na chvíľu, než preskúma konkrétnu stonku trávy.

Držte si tieto tri prvky na pamäti, je na čase začať používať „check-in“ správanie, aby ste naučili psa chodiť slušne (tzn. bez ťahania) na vôdzke.

TIP:  Tréneri často odporúčajú prestať sa hýbať vpred, pokiaľ je vodítko napnuté. Logicky tým prestanete podporovať nechcené ťahanie. Pokiaľ sa chce pes pohnúť vpred musí vôdzku uvoľniť. Druhou technikou ktorú odporúčaju, je už vyššie spomenuté „check-in“. Dôraz je tu kladený na „check-in“ správanie a nie na zastavenie pri ťahaní.

„Checking In“ s Vašim psom počas prechádzky

Od tejto chvíle by ste mali naozaj prehodnotiť „check-in“  správanie, ktoré Vám  ponúka Váš pes v oblasti s málo  rušivými vplyvmi. A pokúsiť sa zdvihnúť  obtiažnosť o level  alebo o dva a skúsiť vyraziť na cesty.

Ideálne je, ak vezmete svojho psa na prechádzku na pomerne pokojné miesto.  Navrhujem vychádzkové chodníčky, ktoré ponúkajú pokojné miesto pre Vás a  Vášho psa a teda môže byť Vaše spojenie „check-in“ jednoduchšie. Pokiaľ toto nie  je možné , resp. neviete o žiadnom vhodnom mieste, kde by ste so psom mohli  pokojne trénovať check-in), pracujte s tým, čo máte. Ak budete trénovať v oblasti  s extra veľa rušivými vplyvmi, bude to pre Vás a Vášho psa omnoho väčšia výzva,  aby Vám ponúkol správanie, ktoré očakávate. Jeho snaha by preto mala byť  odmeňovaná omnoho častejšie a štedrejšie. Veľké úsilia, veľká odmena!  Nezabudnite, že psovi by ste mali dať povel k pohybu. Ja používam „Poďme“ a začnem kráčať. Keďže cieľom je, aby vodítko ostalo voľne po celý čas, skúste sa riadiť nasledujúcimi radami.

1. Začnite posilňovať správanie okamžite

Vystihnite moment! Pokiaľ je pes stále blízko Vás a ešte pred tým, než vôbec dostane šancu vyštartovať vpred a napnúť vodítko, rýchlo povedzte „áno“ a ponúknite mu odmenu. Vyhnite sa tomu, aby ste odmenu doručili priamo k psovi, skôr si pridržte odmenu blízko vášho tela. Prečo ponúkať odmenu až pri Vás? Prvých pár sekúnd je vodítko voľne, a to je Váš cieľ, tak prečo nevyužiť príležitosť a nepodčiarknuť toto dobré správanie.

2. Snažte sa odmeniť Vášho psa v pohybe

Rada označím dobré správanie a doručím odmenu, pokiaľ sme v pohybe, ak je to možné, aj pokiaľ to znamená, že sa budem pohybovať veľmi pomaly. Môže to byť na začiatku zvláštne, kým si zvyknete na koordináciu označenia, odmeny a kráčania v rovnakom čase. Možno to bude príliš veľa na začiatok a je v pohode zastaviť, aby ste psovi dali odmenu.

3. Rozprávajte sa so psom počas prechádzky

Použite svoj hlas, aby ste zostali so psom v kontakte počas prechádzky. Zistila som, že psy, s ktorými pracujem omnoho radšej, natáčajú pohľad mojim smerom ak bežne počujú môj hlas. Počas prechádzky občas poviem veselým hlasom „Kam by sme dnes mali ísť?“. Alebo ak pes nájde na zemi niečo zaujímave na čuchanie, skúsim povedať: „Och, čo to tam máš?“, alebo čokoľvek, čo posilní odozvu od psa.

Ak na oplátku dostanem vrtenie chvostom, alebo pohyb uškom, beriem to ako znamenie záujmu a pridám trochu viac nadšenia do môjho hlasu. To zvyčajne vyvolá pohľad mojim smerom a bingoo – mám niečo, čo môžem označiť a odmeniť.

Ako sa tak hýbete vpred, kľudne si pískajte, robte rôzne zvuky, aby ste povzbudili psa a on sa na Vás pozrel. Keď to urobí, označte to napr. „ano“, „super“ a odmeňte psa. Opakujte často, hovorte každých 10 krokov, vždy v pohybe, ak je to možné. Zakaždým psa odmeňte a nech pes vie, že po tomto sa opäť môže vrátiť k svojej činnosti (teda, že keď k Vám príde po odmenu, nepripnete ho na vôdzku).

Ak sa pýtate, či ste urobili dosť opakovaní cvičenia „check-in“, skúste ostať chvíľku ticho. Ak Vás skontroluje len tak, z vlastnej vôle, viete že už ho „máte“ chyteného. Označte („áno“) a odmeňte jeho spontánné check-in správanie, a povedzte mu, že prechádzka pokračuje („poďme“).

Pokračujte v posilňovaní správania

Ako som spomenula už vyššie, stále odmeňujem psa za správanie, ktoré od neho chcem, počas spoločných prechádzok. Moja sučka, už nie je vo výcvikovej fáze, ale ja aj tak pokračujem v posilňovaní „check-in“ správania.

Check-in predstavuje akýsi priateľský zvyk, a nie je to nič odlišné od toho, čo už robíme pri chôdzi s akýmkoľvek priateľom. Každý z nás otočí hlavu na stranu toho druhého, keď na neho prehovorí. Ukazuje to tomu druhému, že ho počúvate a to vás drží v kontakte. Udržujte toto spojenie s Vašim psom silné a uvidíte, že jeho zručnosť kráčať na voľnej vôdzke sa rapídne zlepší.

Bežné výcvikové problémy s chôdzou na vôdzke

Váš pes nepraktikuje „check-in“ s Vami: Ak Váš  pes predtým check-in robil s Vami doma alebo na dvore, bude to pravdepodobne spôsobené zvýšením rušivých vplyvov. Skúste sa vrátiť na výcvik do oblasti s menej rušivými vplyvmi a opakujte cvičenie na tej istej trase. Známa oblasť by sa pre psa mala stať menej rušivou a Vy skôr dosiahnete správanie, ktoré si želáte.

Váš pes ťahá na vôdzke ďaleko pred Vami: Aby ste pomohli psovi držať sa bližšie pri Vás počas chôdze na vôdzke, skúste meniť často smer chôdze. Toto by však nikdy nemalo byť urobené náhle ťahaním a trhaním vodítka. Vždy dajte psovi vedieť ohľadom zmeny smeru prostredníctvom oznámenia resp. príkazu napr. „Tadiaľto“. Postupne spomaľte a pred zmenou vyslovte daný príkaz. Zastavte a počkajte, kým sa pes na Vás pozrie, prečo ste zastavili. Toto však môže chvíľu trvať, buďte trpezlivý. Keď sa obzrie späť na vás, označte „check-in“ správanie slovom „áno“ a keď pes začne kráčať smerom k Vám po svoju odmenu, začnite sa hýbať novým smerom. Keď Vás doženie, dajte mu odmenu a povedzte „Ideme“. Opakujte toto cvičenie často, ale vždy jemne. Váš pes čoskoro príde na to, čo „Tadiaľto“ znamená a bude s Vami ľahšie robiť „check-in“.

Váš pes robí check-in príliš často: Ups! Váš pes zobral „check-in“ správanie priveľmi vážne a teraz kráča s hlavou otočenou stále na vás a zíza. Aj keď je žiadané aby pes bol počas prechádzky s Vami v spojení, toto je už trošku priveľa. Povzbuďte Vášho psa kráčať normálne tak, že poviete povel pre chôdzu vpred: „Poďme“. Tento povel bude pre neho znamenať, že neprichádza žiadna odmena, jednoducho pokračujete v chôdzi.


Zdroj:

Prevzaté z

https://www.whole-dog-journal.com/issues/20_4/features/Loose-Leash-Walking_21623-1.html