Dilema - Pes alebo fenka?

Fenka

pes alebo fenka

Charakteristickými črtami u fenky sú prítulnosť, vernosť, poddajnosť a ochota k práci. Správanie fenky je skôr premyslené a vyrovnané. Fyziologicky je fenka menšieho vzrastu, s jemnejšími črtmi ako pes.

Zväčša sú fenky pokojnejšie a teda sa jednoduchšie cvičia. Sú preto vhodnejšie aj pre začiatočníkov, ktorí psa ešte nemali. Fenka je taktiež prítulnejšia ako pes a dá sa povedať, že je na svojom majiteľovi viac závislá. Bude za vami chodiť a robiť vám oddanú spoločnosť.

Pri výbere fenky však treba mať na pamäti, že do jej života neodmysliteľne patria obdobia hárania, ktoré sa vyskytujú spravidla dvakrát ročne. V tomto období je fenka plodná, a jej pudy sa môžu prejaviť aj tým, že vás nebude poslúchať na slovo - najmä vtedy, ak ju na prechádzke budete volať k sebe. Odporúča sa preto fenku počas hárania nepúšťať z vôdzky, lebo môže ujsť a postarať sa o neželané šteniatka. Ak však dopredu viete, že šteniatka nikdy nebudú vo vašich budúcich plánoch, môžete sa rozhodnúť pre kastráciu.

Pes

pes alebo fenka

Psíky sú vo všeobecnosti väčšieho vzrastu, majú mohutnejšiu postavu, prudšie jednanie a pri ich výchove potrebujete pevnejšiu ruku. Pes je omnoho aktívnejší a dominantnejší ako fenka. Zároveň je silnejší, preto je práve pes vhodný na šport či stráženie. Potrebuje však viac pohybu,  pozornosti a výcviku, preto vyžaduje aj viac času. Samozrejme, všetko závisí od plemena, z ktorého vychádza aj jeho povaha.

Pes je samostatnejší ako fena, svoje územie si značkuje a pri stretnutí s tým istým pohlavím je náchylnejší na agresívne správanie. Niekto môže za nevýhodu psa považovať aj jeho neustále značkovanie stromov, obrubníkov, rohov a ďalších miest.

Ako sa teda rozhodnúť?

Ak medzi kritéria výberu patrí pohlavná aktivita, jednoznačne je menej problémová fenka, aj keď mnohí to vidia naopak. Treba však myslieť na to že fenka je pohlavne aktívna iba 8 týždňov v roku zatiaľ čo pes až 52 týždňov a teda je pudmi ovplyvňovaný viac, čo môže mať za následok aj utekanie. Avšak pohlavná aktivita nemusí byť žiadnym problémom, ak neplánujete psíka ponúkať na krytie a viete, že nechcete aby fenka mala šteniatka, je možná u psíka kastrácia a u fenky sterilizácia.

Pokiaľ kritériom rozhodovania nie je pohlavná aktivita, je už len na vás, ktoré šteniatko z vrhu si vyberiete. Pri výbere môžete použiť rôzne techniky, ktoré vám pomôžu odhaliť základné povahové črty šteniatka. Jednou z takýchto pomôcok je aj Campbellov test.


autor: Paula Mokrá