Nemecký ovčiak

Základné informácie

Nemecký ovčiak (German Shepherd), nazývaný tiež vlčiak, je v FCI skupine 1 (ovčiarske psy) zapísaný pod číslom 166. Ide o psov strednej veľkosti, silných a dobre osvalených. Psy dosahujú v dospelosti výšku v kohútiku 60-65 cm a váhu 30-40 kg. Výška feniek je od 55 do 60 cm a hmotnosť 22-32 kg.

História plemena

S chovom tohto plemena sa začalo v roku 1880 v Nemecku. Psy boli najskôr využívané na stráženie dobytka a ochranu príbytkov. Svoju všestrannosť dokázali v prvej svetovej vojne a počet psov tohto plemena sa začal rapídne zvyšovať.

Nemecký ovčiak

Dnes patrí nemecký ovčiak k najobľúbenejším plemenám a často ho môžeme vidieť pri policajných a záchranárskych zásahoch.

Povaha

Verný a oddaný svojmu pánovi a celej rodine, k cudzím ľudom je nedôverčiví čo ho predurčuje na dobrého strážcu majetku. Pri správnej výchove je veľmi poslušný, hravý, znášanlivý s inými domácimi zvieratkami, priateľský, no vždy bude mať rešpekt. 

Zdravie

Nemecký ovčiak je náchylný hlavne na ochorenia kĺbov, preto si pri kúpe preverte zdravie jeho rodičov (napr. dysplázia kĺbov-dedičná choroba). Aspoň do prvého roku života by ste mu mali zabezpečiť kvalitné šťeňacie krmivo s vyváženým obsahom.

V mladosti ho veľmi nezaťažujte, vyhýbajte sa aj chodeniu po schodoch.

Nemecký ovčiak

Využitie

Asi najlepšie využijete vlastnosti tohto plemena v športovej kynológií, kde sú úlohy ako poslušnosť, pachové práce a obrana. Skúsiť však môžte aj agility, dogfrisbee alebo dogdancing. Nemecké ovčiaky sú tiež často využívané v canisterapií.


Zdroj:

wikipedia