Pes a hračky

V našom obchode plnamiska.sk nájdete širokú škálu hračiek rôznych materiálov, tvarov, typov, použitia a od rôznych výrobcov. Ako sa medzi nimi vyznať a ako si vybrať? Aj na tieto otázky nájdete v tomto článku odpoveď.

 

Najčastejšia požiadavka s akou sa u nás stretávame znie: „Chcel/a by som hračku, ktorú môj pes nezničí.“ Prípadne: „Máte takú hračku s ktorou by sa sám hral aj niekoľko hodín?“. Na tu prvú existuje jednoduchá odpoveď. Nezničiteľné hračky neexistujú, existujú iba odolné a menej odolné hračky. Samozrejme každý pes má inú úroveň ničivosti. Na tu druhú musíme povedať, že takú hračku nemáme. Áno sú hračky, ktoré psíka prebavia na pár minút alebo desiatok minút, ale omnoho viac hračiek je určených na spoločnú hru pána a psa.  Aj takým a mnohým ďalším sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch.

 

Čo sa teda týka odolnosti tam určite na prvé miesto môžeme radiť hračky značky Kong – extreme granat, ball, frisbee, dura max. Toto sú kúsky vyrobené z pružného, ale odolného materiálu, ktorý vie potrápiť aj tých najvášnivejších ničiteľov. Tiež niektoré z týchto kúskov možno naplniť chutnou pastou, paštétou či granulami a tak nechať psíka aby sa prebavil s hračkou sám. Neraz nám zákazníci povedali, že tieto hračky sú zatiaľ jediné čo sa psovi nepodarili zničiť. Tak ako s Kong-om, máme veľmi dobré skúsenosti so značkou ChuckIT! Loptičky Ultra Ball či preťahovadlá Ultra tug zvládnu aj náročnejších hryzačov. O ostatných značkách možno v globále povedať, že čo to vydržia, ale pokiaľ ich psovi necháte voľne dostupné skôr či neskôr budete musieť kúpiť nové.

Pri penových hračkách je dokonca nebezpečné nechať ich psovi voľne dostupné, nakoľko ich vie pes ľahko zničiť a pri prehltnutí nejakého kúsku môže dôjsť k upchatiu čriev. Preto pri penových hračkách ako Puller, Liker dôrazne upozorňujeme zákazníkov, aby psovi hračku nenechávali. Tieto hračky slúžia len na spoločnú hru alebo tréning. Hračky značky Collar sú veľmi šetrné k zubom psa, príjemne sa mu do nich zahrýza a veľa vydržia. Osobne používame Collar Puller s priemerom 28 cm pri hrách a trénovaní s Nemeckým ovčiakom. Za rok ich minieme asi 3 sady čo je 6 pullerov a na konci majú priemer okolo 40 cm. Ale s touto hračkou dokážeme nášho psa zatočiť vo vzduchu, prebehnúť na niekoľko desiatok metrov či vyslať po aport do vody, nakoľko na vode pláva. Pre veľkú tvárnosť tejto hračky ju veľmi radi používame a náš pes doslova miluje.

Karlie interaktívnePokiaľ chcete psíkovi potrápiť mozgové závity (čo dokáže psa unaviť tak, ako beh na niekoľko kilometrov) stavte na pachové práce s interaktívnymi hrami Karlie. Tieto hry sú navrhnuté tak, aby si pes neublížil a trošku, niekedy aj trošku viac, sa pri hľadaní odmeny potrápil. Tieto hry majú rôznu úroveň náročnosti od jednoduchých odkrývačiek, kedy psovi stačí buchnúť labkou až po odsúvačky kedy musí posúvať okienka do strán napr. pomocou nosa. Pri týchto hrách je však dôležitá asistencia majiteľa a nie je vhodné nechávať psa hrať sa s nimi osamote (jednak treba dopĺňať odmeny, ale tiež sa môže stať, že to psovi nepôjde a bude ho treba naviesť na riešenie, aby nebol frustrovaný). V ponuke sú však aj interaktívne hračky, pri ktorých je potreba trošku menej asistencie, stačí iba naplniť a sledovať psa (opäť psa s takouto hračkou nenechávame dlho osamote). Jedná sa o hračky ktoré možno naplniť pastou (špeciálne mäsové pasty), paštétou, granulami a pes sa buď snaží aby granule alebo odmenky vypadli, či aby vylízal všetku pastu.

Keď už sme spomenuli ten beh na niekoľko kilometrov :) nemôžme zabudnúť na náruživých naháňačov a nosičov loptičiek či frisbee. Pokiaľ máte šteniatko (tie mimochodom milujú naše JK uzlíky na hryzenie a ťahanie), nezabudnite, že loptičky ani disky nie je vhodné mu hádzať, len kotúľať a to z dôvodu rastu a vývoja kĺbov. Ak už však má fázu rastu za sebou, tak veselo do toho. Pre ešte dlhší hod, a následne pôžitok z behu, tu máme loptičky na lane alebo hádzadlá, ktoré slúžia ako predĺžená ruka a loptička zaletí niekoľko násobne ďalej ako pri klasickom hode rukou.

V rámci loptičiek je u nás doma obľúbenou hračkou JW Hol-eeRoller. Používame ju na hádzanie a preťahovanie. Pes si vie loptu chytiť zubami v otvoroch v lopte a preťahovanie je vďaka pružnosti lopty veľmi príjemné. Samozrejme táto hračka tiež podlieha času a intenzite hrania takže niektoré oči na lopte už povolili, čo však neuberá nič na tom, že sa s ňou dá stále plnohodnotne hrať. O čom svedčí aj to, že u nás máme jeden a ten istý kus už 2 roky (a nie je to hračka, ktorá leží niekde v krabici, ale súčasť našich každodenných hier a prechádzok).

Ďalším variantom na vybehanie psíka je hádzať mu frisbee. Pes tu zapája nielen telo, ale aj hlavu nakoľko musí disk aktívne sledovať, aby ho dokázal chytiť v správnom okamihu. Klasické hádzanie je to jednoduchšie čo sa dá s frisbee robiť, tí náročnejší ho však používajú pri svojich tréningoch na tzv. dog frisbee freestyle, ktoré predstavuje zostavu rôznych hodov a čo najoriginálnejších prvkov, ktoré spolu predvádzajú psovod a pes. Ide o rôzne akrobatické kúsky ako skoky do výšky, preskoky cez telo psovoda alebo odrazy od jeho tela väčšinou na hudobný podklad. Na Slovensku je táto disciplína veľmi obľúbená a aj náš Dafko sa už niekoľko krát súťažne zúčastnil na súťaži dog frisbee. Preto v našej ponuke nesmú chýbať disky značky DT world a Hero, ktoré sa na takýchto súťažiach používajú.

Ako pri trénovaní frisbee, tak aj pri tréningoch obedience či obrany sa nezaobídete bez tréningových pomôcok. Z kategórie hračiek sem spadajú najmä preťahovadlá a pešky, ktoré možno použiť aj pri voľnočasových aktivitách na lúke či záhrade :). O tom ako správne používať také preťahovadlo sa môžete dočítať aj na našom blogu v článku Pravidlá hry s preťahovadlom.

 

Na záver máme pre vás jednu múdrosť a to Murphyho zákon: „Van Royov zákon: Nerozbitná hračka je dobrá len na to, aby sa s ňou rozbili všetky ostatné hračky.“ A preto buďte radi keď sa raz za čas u vás dáka hračka zničí či rozbije pretože to znamená, že ju so svojim psom používate a tiež vám to dáva príležitosť ísť vybrať novú :). A ako ste sa mohli dozvedieť, tých hračiek máme neúrekom a radi vám v plnamiska.sk s ich výberom poradíme!