Prečo psy kňučia a ako s tým bojovať?

Veľa krát si kňučanie vysvetľujeme po svojom a psa zaň okrikujeme, trestáme alebo sa kňučanie snažíme prehliadnuť. Toto naše správanie však problém s kňučaním v skutočnosti zhoršuje a môže dôjsť aj k závažnejším problémom so správaním. Dôležité je vždy nájsť podstatu kňučania a snažiť sa ju efektívne odstrániť. V nasledujúcich riadkoch uvedieme niekoľko dôvodov, ktoré môžu spôsobovať kňučanie psa:

  • Bolesť alebo nepohodlie: Problémy môžu byť rôzne. Psovi je príliš teplo, príliš zima, má nepohodlné miesto na spanie, niečo hokňučanie psa bolí. Pri bolesti je však niekedy obzvlášť ťažké určiť konkrétnu príčinu (pes nemusí dať bolesť úplne najavo, môže to byť prenesená bolesť z iného miesta, ...).
  • Stres: Stres je druhým častým dôvodom, prečo psy kňučia. Môže byť  spôsobený nedostatkom  aktivít, neprimeraným utiahnutím obojku či  postroja, bolesťou, chorobou, ...
  • Úzkosť: Toto je pravdepodobne jeden z najčastejších dôvodov kňučania  (štekania a vytia). Aby  ste odstránili kňučanie u psa, musíte odstrániť  dôvod úzkosti. Často krát je to samota psa (po  odchode majiteľov do  práce tzv. separačná úzkosť), alebo samota v rámci druhu (psi sú  svorkové zvieratá a niektoré môžu o samote trpieť viac ako iné).
  • Frustrácia: Väčšinou, keď je pes frustrovaný, objavuje sa u neho tzv.  „dopytové kňučanie“ =  silné kňučanie po niečom, čo chce (napr. je na  vôdzke a chce sa hrať, na cvičisku kňučí, lebo už  chce pracovať, ...).  Najlepšia cesta, ako pomôcť pri frustrácii, je psa rozptýliť (pamlskami,  hrou,  ..).
  • Vzrušenie: Áno, niektoré psi kňučia jednoducho preto, že sú šťastné. Avšak aj v tomto „šťastnom“  kňučaní je dávka stresu tzv. dobrý stres. Toto kňučanie nie je však také nebezpečné ako tie  ostatné.
  • Zmierovanie / udobrovanie sa: Toto je bežný typ kňučania, ktorý sa prejavuje pri  „spoločenskom“ styku psa so psom. V tomto prípade ide o zdravú komunikáciu medzi psami.

Čo teda robiť, aby ste neželané kňučanie odstránili, alebo aspoň zmiernili? Treba sa riadiť dvoma zásadami a to že, psa za kňučanie nikdy netrestajte, ale naučte ho byť v pokoji. Pýtate sa, ako naučíte Vášho psa aby bol v pokoji? Aj v tomto prípade máte hneď niekoľko možností. Nie každá však musí zabrať práve na toho Vášho psa a preto treba skúsiť viacero možností, aby ste našli ten správny spôsob, ako ho upokojiť. Zahraničná chovateľka a cvičiteľka psov Pat Miller uvádza niekoľko možností na upokojenie psa resp. na jeho odpútanie sa od kňučania:

  • Cvičenie / Tréning: Pri cvičení pes používa energiu, ktorú by inak použil na správanie súvisiace s úzkosťou. Plnohodnotné cvičenie spôsobuje uvoľnenie endorfínov, ktoré spôsobujú príjemný pocit, čo môže pomôcť vášmu psovi odbúrať úzkosť.
  • Možnosť voľby:  Možnosť voľby zjednodušene znamená nechať psa rozhodnúť sa, čo urobí. Znamená to, že na prechádzke dáte psovi možnosť vybrať si, ktorou stranou sa vyberiete, či miesto klasického tréningu, kde Vy dávate príkazy a pes ich plní, ho necháte prevziať iniciatívu a jednotlivé triky Vám ponúkať, ide o tzv. shaping.
  • Pozitívne posilňovanie pokoja: Máme vo zvyku venovať pozornosť psovi, keď sa správa rozrušene a ignorovať ho, keď je v pokoji. Nezabúdajte však, že by ste mali odmeňovať pokojné správanie psa (jemná pochvala alebo pokojne podaný pamlsok). A tým u neho posilniť tento typ správania.
  • Masáž: Správne vykonaná masáž môže byť rovnako uvoľňujúca pre psa ako aj pre Vás (za predpokladu, že Vášmu psovi nevadia dotyky).
  • TTouch: je typ upokojujúcich dotykov, pohybov a otáčaní, ktoré pomôžu Vášmu psovi naučiť sa relaxovať.
  • Cez psie uši: Znamená upokojiť psa prostredníctvom hudby. Špeciálne zostavená hudba, ktorá má upokojujúce účinky nielen na psov, ale aj na ľudí, sa nazýva „Through a Dog´s Ear".
  • Adaptil: Adaptil je syntetická substancia, ktorá napodobňuje prirodzené feromóny, ktoré vydávajú fenky, keď sa starajú o svoje šteniatka. Biologický efekt prirodzených feromónov  pomáha upokojiť šteniatko, ale je tak isto vhodný pre dospelého psa.
  • Thunder Shirt: Je špeciálny typ „trička“, ktorý plní podobnú funkciu ako zavinovačka u dieťaťa. Štúdie preukázali, že psi, ktorí sú zavinutí, kňučia menej, a to z dôvodu, že majú pocit, že sú k niekomu pritúlení alebo dokonca držaní na rukách.

Niektoré z uvedených metód môžete skúšať doma sami, iné však len pod dozorom skúseného odborníka. Možno sa vám nikdy nepodarí úplne odstrániť kňučanie psa (napr. pri kňučaní od vzrušenia a šťastia je to obzvlášť náročné), ale je naozaj dôležité zistiť jeho podstatu, aby ste mohli čo najlepšie svojmu psovi pomôcť.


Zdroj

Prevzaté z:

https://www.whole-dog-journal.com/issues/20_5/features/Stop-Dog-Whining_21642-1.html