Prvý mesiac so šteniatkom
Načo sa pripraviť?
Tak ako, už ho máte doma? Skvelé! Alebo miestami ani nie? Prepadáte občas panike, k čomu ste sa to zaviazali? Nebolo by to nič zvláštne, môžete byť pokojní. Mať doma zrazu šteniatko je veľká zmena. Tak, ako sa môže vyskytnúť popôrodná depresia, kľudne môže zafungovať aj zneistenie z príchodu nového zvieracieho člena rodiny. Možno nie všetko je tak, ako ste si to vo svojich snoch predstavovali, ale nebojte – až na výnimky si všetko časom sadne. Postará sa o to vzťahová väzba, oxytocíny a celý rad iných mechanizmov.
Malá autonómna bytosť bude robiť všetko preto, aby si získala vaše srdce a súčasne od základov nabúrala vaše zaužívané stereotypy. Pripravte sa, že najbližšie týždne budú – minimálne iné :) možno hektické, možno rozkošné, možno stresujúce – v každom prípade intenzívne. Na čo by ste sa teda mali pripraviť?
Pravidlá fungovania domácnosti so šteniatkom
Ak ste sa na dôležitých veciach ohľadom života so šteniatkom nedohodli so všetkými členmi domácnosti vopred, urobte tak čím skôr po jeho príchode. Niektorí noví majitelia vnímajú náročnosť vytvorenia dohody o tom, ako bude starostlivosť o nového člena fungovať, za rovnako náročné ako pri narodení dieťaťa. Bude môcť psík vyskakovať na gauč alebo nie? Ste naozaj všetci zajedno, že od stola nebude dostávať kúsky mexického soté? Aj babka s dedkom rozumejú, prečo si to tak želáte? Kto bude zodpovedný za venčenie skoro ráno cez víkend či poslednú prechádzku v daždi pred spaním? Budete za prípadné mláčky psíka trestať? Ako? Kto o pol tretej v noci poutiera dlážku a pobeží von so šteniatkom s tráviacimi ťažkosťami? Tieto a mnoho iných otázok je naozaj dobré mať prediskutované čím skôr.
Nie je nič horšie pre šteniatko, zmätené z odlúčenia od matky a zmeny prostredia, ako to, ak ho jeden člen rodiny nechá spávať vo fotelke a druhý ho odtiaľ vždy nemilosrdne vyženie. Keď ho jeden deň starí rodičia tajne kŕmia pod stolom a iný deň za rovnaké správanie dostane vynadané. K vytvoreniu vzťahu a bezpečného prostredia to určite nepomáha.
Kapacita na nového člena rodiny
Ak máte možnosť, vyhraďte si prvé týždne tak, aby ste mali čas aj mentálnu kapacitu na riešenie nových situácií. Pár dní voľna, alebo aspoň žiadne služobky či náročné projekty. Sústreďte sa a vychutnajte si čas, ktorý sa už nikdy nevráti. Rátajte s tým, že sa prvé týždne možno nie celkom dobre vyspíte. Že vám činnosti spojené so starostlivosťou o nového člena rodiny zaberú viac času, ako ste predpokladali. Stačí tak obyčajná vec ako hnačka u šteniatka a hneď lietate, riešite, čistíte, kvapkáte, pozorujete, meriate, beháte na veterinu..
Nový rytmus dňa
Prvé dni sa budete musieť podriadiť najmä rytmu napĺňania a vyprázdňovania šteňacieho bruška, jeho rytmu spánku a aktívneho bdelého času. Ale nebojte, ku koncu prvého mesiaca by ste to už mohli mať pod palcom.
Návšteva veterinára so šteniatkom
Odporúčame v prvých týždňoch so šteniatkom navštíviť veterinára. Možno vám táto povinnosť vyplýva priamo z kúpnej zmluvy, ale urobte tak, aj keď nemáte šteniatko z chovateľskej stanice. V druhom prípade o to skôr, aby ste sa ubezpečili, že je s ním všetko v poriadku, aby vám veterinár objasnil, kedy a na aký úkon (očkovanie, odčervenie..) nezabudnúť. Nezabudnite ani na prepis majiteľa v očkovacom preukaze alebo v Petpasse.
Čo všetko šteniatko potrebuje?
Je dosť možné, že šteniatko už za prvých pár týždňov vyrastie z výbavičky, ktorú ste si pre neho nachystali. Prípadne ste už stihli zistiť, že budete určite potrebovať a nemáte – interiérovú ohrádku, odolnejší pelech, prepravku do auta, dlhšie vodítko, mlsky, z ktorých ho nepreženie alebo iné. Takisto krmivo. Pomaly ale isto sa vám minie vzorka krmiva, ktorú ste spolu so šteniatkom dostali od chovateľa. Možno ste sa tiež rozhodli zmeniť krmivo, na ktoré bolo šteniatko u neho zvyknuté - ak áno, určite tak nerobte prvé dva – tri týždne od jeho príchodu k vám. Nepotrebujete ku všetkým tým zmenám pridať ešte aj tráviace ťažkosti. Ku koncu prvého mesiaca to ale môžete skúsiť.
Postupná adaptácia šteniatka
Ak ste kúpu šteniatka poriadne plánovali, isto sa už neviete dočkať, kedy s ním absolvujete všetky tie zaujímavé veci. Kedy ho predstavíte všetkým vašim kamošom, kedy ho vezmete do psieho parku, na výlet, na hory, do mesta, kedy ho zoznámite s novými psími kamošmi, zájdete k babke, na chatu. Kedy ho budete môcť prvýkrát okúpať, obliecť mu tú novú bundu či pohádzať mu tenisové loptičky (!) v parku.. Skúste sa však predtým všetkým trochu upozadiť a pozrieť sa na svet jeho očami.. dva mesiace si žil spokojne v kruhu najbližších, aj poslepiačky cítil, že je medzi svojimi. Mamina sa o neho zodpovedne starala, kojila ho, hriala.. so súrodencami sa dosýta vyšantil, aj si spolu schrupli a tak stále dokola. A zrazu.. zrazu sa ocitol celkom sám s novými bytosťami, v novom prostredí. Mamy niet, súrodencov niet. Všetko je nové. Zvuky. Svetlá. „Domov“. Autá, električky, iné zvieratá, deti, pachy, zvuky.. všetko je nové a jedno šteniatko aby sa z toho občas nevyľakalo. Myslite na to. Zatiaľ čo vy ste jeho príchod dlho plánovali, snívali o ňom, ono sa proste jedného pekného dňa ocitlo medzi úplnými cudzincami.
Doprajte jemu (ale aj sebe) dostatok času a priestoru na vzájomné spoznanie sa. Zvlášť prvé dva týždne by som to s aktivitami pre šteniatko nijako zvlášť nepreháňala. Nechajte ho usadiť sa, zistiť, kto sú „jeho ľudia“, kam patrí. Čo všetko sa môže a naopak, čo všetko sa nemôže. Každému šteniatku trvá rôzne dlho, kým sa začne cítiť bezpečne a „ako doma“. Pokúste sa odsledovať a najmä rešpektovať jeho tempo, či už na prechádzkach alebo pri riešení nových situácií a prispôsobiť sa mu. Nebojte sa, nič vám neutečie. Máte pred sebou ešte mnoho spoločných rokov.
Tina Vlková