Psie bozky: Naozaj vás pes bozkáva?

Buď to milujete, alebo nenávidíte: mokrý, teplý pocit, keď pes oblizuje vašu tvár. Niektorí z nás vyhľadávajú tento druh interakcie s vlastným psom (čo pre okolitých divákov môže vyzerať hrozne) iní sa zas snažia toto správanie potlačiť. Milovníci psov pripisujú veľa významov tomuto správaniu, obzvlášť ak si to užívajú - hovoria, že pes ich bozkáva a interpretujú to ako náklonnosť. Ale naozaj psie bozky značia náklonnosť? Alebo idú psíkovia len po zvyškoch jedla ktoré nám ostali na tvári?

Prečo psy oblizujú ľudí?

Certifikovaný tréner psov a Predseda Združenia profesionálnych trénerov Nick Hof vysvetľuje, že jestvuje veľa dôvodov prečo pes oblizuje ruky, nohy alebo tvár. Môže to znamenať, že vám naozaj chce preukázať náklonnosť, ale tiež to môže byť preto, že chutíte dobre (napr. slano po športe), alebo je to typ nutkavého správania sa vášho psa.

Ak máte na sebe sladko voňajúce mydlo, krém či balzam, alebo ste prišli domov spotený, Váš pes vás bude oblizovať s najväčšou pravdepodobnosťou pretože chutíte dobre :). Moji vlastný psíkovia (hovorí Nick Hof) mi vzrušene oblizujú ruky keď dojem niečo mastné či slané, ako napríklad čipsy. Hof zmieňuje, že opatrovníci (dočasná opatera či ľudia v útulkoch) psov, by týmto správaním taktiež nemali byť znepokojení, aj keď to nieje ich psík, s najväčšou pravdepodobnosť to, že je opatrovník pre neho chutný, nepovedie k tomu, aby ho pes uhryzol.

Zatiaľ čo väčšina psích bozkov nieje nič čoho by sme sa mali obávať, nájdu sa aj také, pri ktorých by sme mali spozornieť, lebo so psom sa môže niečo diať a takto nám to dáva vedieť. Pokiaľ je oblizovanie nátlakové, nadmerné či u psa seba poškodzujúce, môže to značiť zdravotný problém. Vtedy je potrebné so psom vyhľadať veterinára, aby pomohol určiť skutočný problém.

Sú psie bozky naozaj prejavom náklonnosti?

Nanešťastie, neexistuje jednoduchá odpoveď prečo pes oblizuje svojho pánička. Príde na to, či pes vyhľadá vás, alebo vy vyhľadáte psa. Hof vysvetľuje: "Je dobré pozrieť sa na kontext oblizovania, aby sme lepšie porozumeli a venovali pozornosť iným signálom okrem oblizovania či bozkávania. K signálom patrí napr. to, že pes sa blíži k páničkovi a má možnosť rozhodnúť sa či sám príde k nemu, alebo odbočí (či úplne odíde), a následne mu je vnútené aby pánička bozkával (tým že si ho pritiahneme, prídeme k nemu a vezmeme na ruky, bozkáme .. ) pričom sa pes pozerá inam a oblizuje aj svoje pery. Inými slovami, nútená náklonnosť pánička, môže deformovať či skreslovať skutočný úmysel psieho bozku a teda pes vás bozkom na tvár chce upokojiť, ale radšej by šiel preč ako vám prejavoval svoju lásku.

Hof radí: "Vždy je lepšie nechať psa aby k vám prišiel sám. Vy sa budete cítiť istejšie, že túto voľbu spravil dobrovóľne. Keď začnete rešpektovať autónomiu svojho psa, uvidíte viac pohodlia a dôvery  v jeho správaní. Vtedy sa naozaj môžete spoľahnúť na to, že jeho správanie pri vás je "pravé" (nenútené).

Z bezpečnostných dôvodov (a toto je naozaj ťažké pre tých z nás, ktorí zdieľame naš život so psom), Hof tvrdí, že nieje doporučované pre ľudí aby pri oblizovaní, dávali svoju tvár nad tvár psa (teda mali tvár vyššie, či odhaľovali svoj krk). Napriek tomu, že je to často z našej strany robené ako znak náklonnosti (nechať si oblizovať krk), pre nášho psa je to veľmi invazívne a nemusí to oceniť. Ak chcete zažívať blízke chvíle so svojim psom, nechajte ho prísť k vám, priblížiť sa k vašej tvári (bez akéhokoľvke priťahovania si ho), ale ak to nechce, rešpetujte jeho "nie". Chcete predsa aby sa pes cítil pohodlne, takže je dôležité aké fyzické prejavy a emócie k nemu vysielate, aby sa necítil pod tlakom.

Ako dosiahnuť, aby vás pes prestal oblizovať ..

Ak je váš pes náchylný k častému bozkávaniu vás, vašej rodiny či známych a oni tým niesu zrovna nadšení, mali by ste začať s výcvikom na odnaučenie tohto správania. Môže to vyzerať nasledovne, vysvetľuje Hof: "Vidíte psa ako k vám prichádza a už viete, že vás ide oblíznuť. Požiadajte ho (dajte povel), aby si sadol, potom presmerujte jeho pozornosť a energiu inam na hračku alebo inú aktivitu. Ak sedíte pred TV a váš pes sa začne pokúšať o jazykový kúpeľ, skúste mu dať Kong alebo kosť, ktorú si užije namiesto vášho potu či chutného krému.

Presmerovať toto správanie skôr ako nastane je dôležité. Ak počkáte pokiaľ vás pes oblízne a až potom presmerujete, budete vlastne odmeňovať toto správanie a nie ho presmerovávať. Jednoducho to znamená, že ho v tomto správaní ešte povzbudíte.

Ak je obzvlásť zložité či komplikované presmerovať pozornosť vášho psa alebo odradiť ho od oblizovania, je možno dobrý krok, porozprávať sa so svojim veterinárom alebo odborníkom na psie správanie, či tu nieje iná príčina toho že váš pes trpí obsesiou na oblizovanie. Psí tréner Jill Breitner pripomína, že: "Časté oblizovanie pier psa alebo rýchle pohyby jazykom sú známkou stresu". Poukazuje tiež na to, že majiteľ psa si to nemusí všimnúť, pretože to príde rýchlo (bozká vás a potom niekoľko krát jazykom oblizuje svoje pery) a ani si nemusí uvedomiť, že pes je v skutočnosti v strese.

"Kontext a pozadie je vždy kľúčom k rozkódovaniu emocionálneho stavu vášho psa", vysvetľuje Breitner, tvorca Dog Decoder App (aplikácie na "dekódovanie psov). Táto interaktívna edukačná pomôcka učí užívateľov o reči psieho tela a ako lepšie čítať čo nám pes hovorí o svojom emocionálnom  stave práve rečou tela.  Pomôže majiteľovi psa naučiť sa kedy je pes v strese, bojí sa, či je príliš vzrušený. Naučí ho rozdiel medzi agresiou a asertivitou .. (viac sa dočítate na www.dogdecoder.com)


Zdroj

Prevzate z:

https://www.whole-dog-journal.com/lifestyle/human-focus/dog-kisses-is-your-dog-really-kissing-you/