Reč tela psa - Čo nám chce povedať?

Bojím sa
Prvým prejavom strachu je stiahnutý chvost, ktorý pes ukrýva medzi zadnými labkami. Nejde však o jediný spôsob, akým nám ukazuje, že sa bojí. Pes, ktorý je vyplašený a má strach, nezostáva stáť na jednom mieste a už vôbec nie v blízkosti toho, čo v ňom strach vyvoláva. Preto zvykne utekať, kňučať a vyslovene panikáriť. Ďalším prejavom strachu je zrýchlené dýchanie. Pokiaľ viete, čoho sa váš psík bojí, nenechávajte ho v blízkosti predmetu (alebo človeka!), z ktorého má strach. Všetko by sa to mohlo odraziť na vašom ďalšom spoločnom nažívaní.

Poď sa hrať
Takmer každý pes sa neskutočne rád hrá, či už s inými psami, alebo so svojimi majiteľmi. Hry chtivého psíka spoznáte veľmi jednoducho, pozícia s prikrčenou prednou časťou tela a zdvihnutým zadkom doslova kričí: Chcem sa hrať! V tejto pozícii pes vydrží pár sekúnd, pričom ostošesť vrtí chvostom, následne vyskočí, alebo sa rozbehne a ihneď sa cez plece obzrie naspäť (na toho, koho volá hrať sa). Psík sa takto môže správať v domácom prostredí vo vzťahu k ľuďom, ale napríklad aj počas venčenia, keď je na vôdzke a stretne sa s iným psom.

reč tela - poď sa hrať

Dôverujem ti
Pes nedôveruje len tak hocikomu. Ale tým azda najväčším prejavom dôvery je, keď sa ku vám pritúli a zaspí. Dáva tak najavo, že vám maximálne verí a že sa s vami cíti v bezpečí. Rovnako je prejavom dôvery aj to, keď vás pes pustí do svojej tesnej blízkosti počas toho, ako práve je granule zo svojej misky. Ďalším príkladom je, ak si psík ľahne na chrbát a nechá sa hladkať. Táto poloha sa nazýva podriadenou - pes v nej odhaľuje najzraniteľnejšie časti svojho tela. Dávajte si však pozor na to, aby ste psa nenútili ľahnúť si do tejto polohy proti jeho vôli, lebo v zvieracom ponímaní to môže pochopiť ako hrozbu, že ho niekto chce zabiť.

Pozor na mňa, bránim sa!

reč tela - daj si na mňa pozor

Ak je pes vystrašený, alebo niečím rozrušený, môže reagovať agresívne. Agresívneho psa spoznáte podľa viacerých jeho prejavov. Patrí medzi ne prikrčená pozícia, doširoka otvorená papuľa s povytiahnutými pyskami (a často aj s vycerenými zubami), uši stiahnuté dozadu a hlava, ktorá smeruje nahor. Väčšinou psy nereagujú agresívne len tak, dôvodom tohto správania býva často strach. Pri stretnutí so psom javiacim známky agresie je najlepším riešením je pomalý pokojný ústup, hlavne nebežať, lebo pes Vás bude považovať za korisť a začne Vás loviť.

Si pre mňa dôležitý, mám ťa rád
Azda najkrajšou „vecou" na živote so psom sú jeho prejavy lásky. Po príchode domov vás natešene víta, aj keď ste odišli len na dve minútky vysypať smeti. Mnoho psíkov vyskakuje a chce vám oblízať tvár. Aj keď z toho milovníci psov majú veľkú radosť a s úsmevom to nazývajú psím bozkom, pravda je taká, že v prírode psy oblizovali tvár vodcovi svorky na znak veľkého prejavu úcty. Ak ste sa teda doposiaľ na toho svojho chlpáča za neustále oblizovanie hnevali, už nemusíte :-). Krásnym prejavom lásky je aj to, keď vám psík prinesie svoju obľúbenú vec. Keď sa na tento jeho skutok pozriete "zvieracím okom", uvedomíte si, že vám pes práve priniesol a odovzdal svoj jediný majetok - zriekol sa ho v prospech vás. No nie je to nádherným gestom jeho lásky, vernosti a oddanosti?

Čo sa deje?
Všimli ste si, že pes v niektorých situáciách často zíva? Je to preto, že zívanie nie je iba prejavom únavy, ale tiež pocitu neistoty. Väčšinou pes zíva vtedy, keď nevie, čo sa okolo neho deje, čiže počas niečoho, na čo nie je bežne zvyknutý - napríklad cestovanie v dopravnom prostriedku, kontakt s neznámymi ľuďmi, cesta vo výťahu a podobne.

reč tela - čo sa deje?

Niečo ma bolí

Problémy u psíka môžu byť viditeľné – vidíte ich na jeho tele, srsti, tvári napr. otvorené rany, vonkajšie parazity, zápaly očiek, ... Avšak sú aj také problémy, ktoré nie je vidieť voľným okom. Vtedy je väčšinou indikátorom  zjavná zmena v správaní psíka. Ak doteraz sa bez problémov nechal hladkať po hlave a dotýkať uší a zrazu, len čo sa vaša ruka priblíži , on bočí, malo by to byť pre vás znamenie, že niečo nie je v poriadku. Tiež ak má váš psík dlhodobo zvesené ušká, stiahnutý chvost, kňučí, často si hryzie labky, to všetko môže indikovať zdravotný problém.


autor: Paula Mokrá