So psom na jednej vlne: Potvrdené!

Článok napísala Tina Vlková. Čas čítania: cca 4 min

🎧 Tento článok je dostupný aj ako audio – ideálne na počúvanie počas prechádzky so psom! 🐕 Link nižšie.

 

"So psom na jednej vlne" - Viete, že to bol jeden z nápadov na názov našej psej školy? Už pred rokmi sa mi páčila táto predstava – byť so psom na jednej vlne. Plávať spolu životom, nechať sa unášať – na jednej vlne.

A nedávno na to prišli aj vedci – mozgové vlny medzi človekom a psom sa vedia zladiť, vedia sa zosynchronizovať! Doteraz to mnohí psíčkari, podobne ako ja, mohli cítiť… a aj cítili. To spojenie ❤️.

Vedecké dôkazy pre zladenie mozgových vĺn

Vedci tento jav, teda zladenie mozgových vĺn, presne popísali. Ako to dokázali? Použili na to metódu hyperscanningu. Tá umožňuje súčasne nahrávať mozgovú aktivitu človeka a psa. Zároveň sleduje tvar a pohyb ich mozgových vĺn.

 

Táto metóda ukázala, že:

1. Mozgové vlny sa vedia synchronizovať. Mozgové vlny a schopnosť ich naladenia sa na vlny iného mozgu sa už takto skúmali dávnejšie, ale až tentokrát sa vôbec po prvýkrát pozorovali mozgy dvoch živočíšnych druhov a to konkrétne človeka a psa.

2. Toto zladenie mozgov sa dosahuje postupne - buduje sa časom a správnou interakciou medzi človekom a psom. Deje sa tak až časom, ktorí spolu strávia a pri vzájomnej interakcii. Najväčšiu mieru synchronicity vykazovali mozgové vlny človeka a psa pri vzájomnom očnom kontakte, ktorý bol sprevádzaný aj fyzickým kontaktom.

Aké výhody má synchronizácia mozgových vĺn?

Zladenie mozgových vĺn človeka a jeho psa prináša niekoľko dôležitých výhod:

 

  • Zvyšuje empatiu a silu interakcie medzi človekom a psom.
  • Podporuje spoluprácu a vytvára silnejšie väzby.
  • Zlepšuje schopnosť rozpoznávať emócie a potreby druhých.
  • Pomáha psom aj ľuďom zvládať negatívne emócie.
  • Pozitívne ovplyvňuje fyziológiu psa aj človeka – "vyladenie sa na jednu vlnu" vyrovnáva svalový tonus, krvný tlak a hormonálnu rovnováhu (viac oxytocínu, menej kortizolu).

Je však očný kontakt a fyzický dotyk vždy prospešný?

Nie vždy! V živočíšnej ríši môže byť priamy očný kontakt znakom agresie alebo výzvy. Pri neznámych psoch môže spôsobiť konflikt.

Na to, aby sa mozgové vlny zosúladili, je potrebné, aby sa pes cítil bezpečne. Ak prežíva stres alebo hrozbu, k synchronizácii nedochádza.

Ako sa môžem synchronizovať so svojim psom?

Vedci zistili, že zladenie mozgových vĺn medzi človekom a psom sa buduje postupne, cez správnu interakciu. Čo to znamená?

Za sociálne zapojenie psa sú v mozgu zodpovedné parietálne laloky, ktoré ovplyvňujú nastavenie mozgu psa. Ten môže byť v dvoch nastaveniach:

 

1. V receptívnom – znamená, že psík sa cíti v bezpečí, čo mu umožňuje sociálnu interakciu napr. s človekom alebo iným psom.

2. V reaktívnom – pes prežíva stres, čo znemožňuje už spomínanú synchronizáciu mozgových vĺn s človekom.

 

Takže, ako sa môžem vyladiť "na jednu vlnu" so svojím psíkom? Pes musí byť v receptívnom stave, teda v stave pohody, aby sa jeho mozog mohol synchronizovať s naším. Čo teda môžeme urobiť? Moje odporúčanie je: hladkajte svojho psa, dotýkajte sa ho, mojkajte sa s ním. Vytvorte si bezpečné prostredie a napojte sa na seba. Nielen na Valentína 😉.

Dôležitosť poznania reči psa

Ako spoznám, čo môj pes prežíva? Treba poznať, reč tela svojho psa! Čo nám svojimi prejavmi komunikuje, aké sú jeho potreby a kde sú jeho hranice. Preto by majiteľ by mal rozumieť pojmom ako:

 

  • Stresová krivka – schopnosť mozgu učiť sa v náročných situáciách.
  • Prah reaktivity – hranica medzi vnímaním a inštinktívnym správaním.
  • Konejšivé signály (calming signals) – neverbálna komunikácia psa, ktorá pomáha predchádzať konfliktom.

 

Viac o reči tela psa vám opíšem v ďalšom článku 😊

Článok pre vás napísala

Tina Vlková, trénerka psov v psej škole Tarabora.

Tina Vlková psia škola Tarabora

%s ...
%s
%image %title %code %s