Stráca Váš starnúci pes sluch?

Je to bolestné sledovať milovaného psa reagovať čoraz menej a menej na jeho okolie, pretože nevie, čo sa okolo neho deje. Zhoršuje to aj fakt, že sa tým obmedzuje aj Vaša vlastná schopnosť s ním komunikovať. Myšlienka, že pes, ktorý trpí poruchou sluchu, nie je schopný počuť Vaše vystrašené volanie, je desivá. Preto trénerka psov Pat Miller uvádza 5 vecí, ktoré môžete robiť, ak sluch Vášho psíka, už nie je to, čo býval:

1. Zakúpte si vysoko-frekvenčnú píšťaľku a používajte ju ako privolávací povel s tým, že reakciu psa odmeníte množstvom vysoko cenených pamlskov. Píšťalka je omnoho silnejšia, než akékoľvek pískanie ústami, je jednoducho dostupná v obchodoch. Funguje výborne, na začiatok však musíte spojiť psovi zvuk píšťalky s príchodom k Vám a to tak, že keď Vy zapískate a on príde, dáte mu vysoko cenené pamlsky (jeho obľúbené), niekoľko krát zopakujete a keď to funguje, ste pripravení vyraziť.

2. Používajte signály rukou. Zakaždým, keď naši psíkovia prídu do štádia staroby, oceňujem mať v zásobe aspoň základné signály rukou rovnako ako verbálne. Psy komunikujú rečou tela a preto je jednoduché naučiť ich signály rukou. Obzvlásť je to ľahké psa naučiť ešte v čase, keď počuje. Ako Váš pes starne, je to skvelá príležitosť rozširovať Váš slovník o vizuálne povely.

3. Zasiahnite aj doma. Všetko je to o manažmente. Ak máte viac psov v domácnosti, môže jeden alebo viacerí urobiť priestupok, ak Váš senior neodpovedá dosť rýchlo na ich signály, pretože ich nepočuje alebo nevidí. Zmanažujte svoju domácnosť, aby ste predišli napätiu z tohto dôvodu. Ak je niektorý pes viac problémový, snažte sa na neho viac dohliadať alebo ho držať oddelene od seniora.

4. Zasiahnite vonku. Je mnoho situácií, ktoré Vášho nepočujúceho psa môžu dostať do problémov. Ak ste boli zvyknutí chodiť bez vôdzky aj blízko rušných ciest, utiahnite opraty. Váš psík nemusí byť ďalej schopný počuť prichádzajúce autá a krok veďla môže byť smrteľný. Ak sa vyberiete na cyklo trasy, či trasy určené pre turistov, nemusíte si byť vedomý do akej miery bude počuť, takže by ste mali psa od okolitej ceste oddeliť svojim bicyklom tzn. pes pri kraji cesty, vy s byciklom a zvyšok cesty. Tiež si môžete naplánovať hranie s okruhom psíkov ktorých poznáte a viete, že tomu vášmu neublížia aj keď nestihne prečítať signály.

5. Vytvorte mu rozumné ubytovanie a dajte mu benefit o ktorom nemusí pochybovať. Stále majte na mysli, že vás neignoruje, proste vás nepočuje! Pripravte psíka na neočakávané dotyky, napríklad aj tak, že k nemu neprístupite zo zadu, ale zo strany alebo zpredu.

Ak sa v akomkoľvek okamihu pristihnete, že ste zo svojho psa otrávený, nadýchnite sa a pamätajte, že Vás pravdepodobne nepočuje. Tiež sa môže stať, že so sluchom prestane psíkovi slúžiť aj zrak. Váš pes však určite robí čo môže, aby Vás potešil :).


Zdroj

Prevzaté z:

https://www.whole-dog-journal.com/issues/13_10/features/Senior-Dog-Going-Deaf_20100-1.html