Tri dôvody prečo psy ignorujú naše povely

Psy občas nerobia to, čo od nich žiadame. Otravne musíme opakovať povel niekoľko krát – hlasnejšie a prísnejšie každý jeden raz, zvyčajne s veľmi malým efektom. „Fido, poď sem. Fido. Poď. FIDO. Povedala som "Poď"! Myslím to vážne!“

Všetci to robíme. Raz som počula jedného majiteľa psa výhražne napočítavať do tri. Samozrejme, že to nefungovalo. Často je pes označovaný ako tvrdohlavý. Je predsa jednoduché myslieť si, že to je dôvod toho, že nepočúva. Chápem. Trochu to vyzerá, že Váš pes na Vás kašle. Poviete, aby prišiel k vám a on si miesto toho ľahne a pozerá na vás bez pohnutia. Alebo hrá s Vami hru „Chyť ma“. Inokedy ho požiadate, aby sadol a namiesto toho otočí hlavu inam alebo horšie, odkráča preč. Myslíte si: „Ale on to predsa vie. Musí mi to robiť schválne!“

Nuž, sú tu aj lepšie vysvetlenia toho, prečo sa to deje a to, že pes je „tvrdohlavý“ nie je jedným z nich. Možné príčiny môžu zahŕňať jednoduché veci ako: pes trpí bolesťami chrbta a snaží sa vyhnúť aktivitám, ktoré bolesť vyvolávajú, alebo to, čo používate ako odmenu, nie je pre psa dostatočne chutné, motivujúce ... Zo všetkých jestvujúcich dôvodov tohto správania som počas svojej praxe postrehla ako najčastejšie sa opakujúce nasledovné tri príčiny:

- pes si neuvedomuje, že dostal povel,

- pes nerozumie tomu, čo má urobiť,

- povel, ktorý psovi dávate, bol "otrávený",

V nasledujúcich riadkoch si ich podrobnejšie rozoberieme.

1.Pes si neuvedomuje, že dostal povel

Raz, keď som navštívila priateľku u nej doma, bola som vítaná pri dverách jej dogou Bellou. Bella na mňa vzrušene pozerala, jej chvost lietal sem a tam, bolo evidentné, že je pripravená na mňa vyskočiť. Moja priateľka si to všimla a preventívne požiadala Bellu aby si sadla. "Sadni. Sadni. Sadni!" Jej príkazy boli ignorované a samozrejme Bella na mňa vyskočila. Úsilie mojej kamarátky sa ešte vystupňovalo: "Sadni! Sadni!" Ospravedlňovala sa mi a zároveň jemne pomáhala doge zo mňa zliezť.

V tom momente som sa rozhodla urobiť malý experiment. Vysvetlila som priateľke, že pôjdem von a zase sa vrátim. Namiesto toho, aby dávala povel "sadni", som ju požiadala, aby oslovila psa menom a uistila sa, že má Bellinu pozornosť a až potom jej povedala, aby si sadla. Vošla som tak, ako sme sa dohodli. Priateľka oslovila psa menom a keď Bella na ňu pozrela, prikázala jej sadnúť, čo Bella urobila.

Často predpokladáme, že vydávame povel, ale náš pes nevie, že to patrí jemu. Ako to má vedieť? Je to naša práca, ujasniť, že povel adresujeme jemu, predtým než samotný povel vyslovíme. Predstavte si, že čakáte v reštaurácii pri bare spolu s ďašími skupinkami ľudí a čakáte, kým sa uvoľní stôl. Príde čašník, zoberie menu a oznámi: „Nasledujte ma prosím“. Na koho to povedal? Samozrejme, že ľudia budú naďalej stáť a pozerať sa, komu z nich to patrilo.

Musíte dať psovi vedieť (alebo komukoľvek inému), že hovoríte na neho a to buď oslovením, alebo očným kontaktom, pred tým než začnete. Dobrý spôsob je začať oslovením, ešte lepší je osloviť psa a počkať na potvrdenie, že Vás počul, potom povedzte to, čo chcete, aby urobil. V prípade, že dávate psovi povel, vyslovte meno, počkajte na reakciu (buď očný kontakt, alebo, ak je veľmi zaujatý, postačí mihnutie uchom Vaším smerom ako potvrdenie, že registruje, že hovoríte na neho) a potom povedzte povel.

Toto je obzvlášť praktický zvyk aj v prípade,že v domácnosti žije viac psov, alebo ste vonku s viacerými psami. Preto, ak je Váš pes stále niečim rušený a Vy ho chcete privolať, vyslovte najskôr jeho meno. Možno bude potrebné pridať aj nejaké zvuky ako cmukanie či pískanie. Počkajte na potvrdenie počutia a skúste ho opäť privolať.

2. Pes nerozumie, čo od neho chcete

Toto znamená presne, to, ako je napísané. Váš pes jednoducho nepozná povel, ktorý mu dávate, tak dobre, ako si myslíte. Ak dáte psovi povel a niekedy dostanete správnu odpoveď, neznamená to, že zvyšok času si jednoducho vyberá, že to neurobí. Je úplne možné, že keď to urobil správne, iba tipoval. A v takomto prípade je úplne ľahké si myslieť, že keď to nerobí, tak sa nám iba snaží odporovať.

Toto je dosť jednoduché opraviť pomocou zábavných hodín tréningu. Aj v prípade, že si myslíte, že Váš pes pozná daný povel, začnite tak, akoby ste to psa učili po prvý krát.

Poďme si to rozobrať na povele „Ľahni“. Tréningový plán na tento povel môže vyzerať nasledovne:

a) Buďte tvárou oproti psovi (napr. obaja seďte). Zoberte pamlsok a podržte ho psovi pred nosom dlaňou smerujúcou nadol.

b) Bez slova, pomaly posúvajte ruku smerom k zemi v rovnakej vertikálnej línii, tak aby pes ruku nasledoval. Predlaktia a hruď psa by mali spočinúť na zemi. Ak sa postaví, robili ste úkon prirýchlo a mali by ste spomaliť. Posaďte ho a začnite opäť.

c) Keď sa vaša ruka dotkne zeme, pomaly ju posúvajte po zemi smerom k sebe. Mali by ste opísať písmeno L – od nosa psa k zemi vertikálna časť, od zemi ku vám horizontálna. Cieľom je aby pes neustále nasledoval nosom pamlsok, klesal k zemi a keď sa jej dotkne natiahol sa za rukou a teda sa vystrel do polohy ležania.

                    

d) V sekunde, keď sa jeho lakte dotknú zeme a on je v správnej pozícii „označte“ správne správanie kliknutím na klikri alebo slovom „áno“ a dajte psovi odmenu na zem medzi jeho predné labky. Preferujem dať pamlsok na zem namiesto toho, aby bol daný psovi priamo do úst, pretože pamlsok na zemi ho povzbudí v tom, aby zostal v danej pozícii. Ak po pár opakovaniach očakáva, že odmena bude na zemi, medzi jeho prednými nohami, bude odolávať pokušeniu vstať a hľadať odmenu u Vás v ruke.

e) Zopakujte túto časť tréningu ešte dva alebo tri razy (s pamlskom), potom rýchlo pokračujte ten istý cvik, ale bez pamlsku. Teda prázdnou rukou opisujete písmeno L. Vo chvíli, keď pes zaujme správnu pozíciu povedzte „áno“, pred tým než siahnete po pamlsok, a potom doručte pamlsok psovi medzi predné labky.

f) Zopakujte túto časť s prázdnou rukou ešte niekoľko krát. Týmto opakovaním učíte psa reč tela / signál rukou pre povel „ľahni“. Všimnite si však, že doteraz ste nepoužili verbálne povel „Ľahni“, v tejto chvíli používate len gesto rukou. Aj keď to vyzerá ako príliš jednoduché cvičenie pre vás a vášho psa, nezabudnite, že idete s cvičením od nuly s úsilím urobiť to tento krát lepšie. V prípade, že vám cvičenie ide dobre a pes zakaždým nasleduje vašu ruku, je čas pridať verbálny povel.

g) Vyslovte meno psa a za ním povel „Ľahni“ (alebo akýkoľvek príkaz, ktorý precvičujete). Po vyslovení mena a vyslovení povelu (nie pred ani počas neho), urobte gesto rukou od ňufáku po zem. V tejto chvíli ešte nieje nutné opísať celé písmeno L. Pohybujte od ňufáku rukou k zemi pomaly a s rukou pri zemi počkajte či si váš pes ľahne. Dajte mu sekundu – dve, aby nad tým popremýšlal. Pozerajte sa na podlahu pred ním, nie na neho.

   Je dôležité, aby ste nevyslovili povel a nerobili gesto rukou naraz. Chcete aby si váš pes vytvoril asociáciu medzi verbálnym povelom a gestom, ktoré už pozná. Chcete, aby si dal 2+2 dohromady „Ahá už viem. Ten zvuk čo vydáva je vždy nasledovaný týmto gestom. To viem čo znamená!“ Keď si ľahne, povedzte „áno“ a dajte odmenu na zem medzi jeho predné labky. Opakujte toto cvičenie niekoľko krát po sebe. A keď mu to ide môžete sa pohnúť ďalej.

h) Teraz, vyslovte jeho meno s príkazom – „Fido, ľahni“, ale nepoužite gesto rukou. Pozerajte sa na podlahu pred psom a dajte mu pár sekúnd, aby o tom popremýšlal. Ak neurobí žiadny pohyb do 10-15 sekúnd, ticho mu ponúknite gesto rukou. Odmeňte ho, ak leží. Neopakujte slovný povel. Skúste opakovať túto časť cvičenia až po kým si neľahne len na slovný povel. Odmeňte ho za každý úspech.

i) Keď už pochopil slovný povel „ľahni“, je na čase začať trochu meniť koncept. Zmeňte izbu, skúste to vonku. Skúste povel vysloviť, zatiaľ čo sedíte na stoličke (nezabudnite používať jeho meno), alebo stojíte pred ním, skúste pri tom držať loptu, ... Zakaždým, keď vykoná daný povel, odmeňte ho. Neskôr, keď ste si istý, že rozumie Váš povel v rôznych situáciách, môžete ho začať odmeňovať „skutočnými živými odmenami“ namiesto pamlskov. Požiadajte, aby ľahol a potom sa ponaťahujte s jeho obľúbenou hračkou. Alebo požiadajte, aby ľahol, zatiaľ čo čaká na večeru.

V tomto tréningovom pláne som použila povel „ľahni“ ako príklad, ale podstata je rovnaká pre akýkoľvek spôsob správania, ktorý si myslíte, že Váš pes vie, ale nerobí ho zakaždým, keď dáte povel. Jednoducho začnite od začiatku a postupne zvyšujte obtiažnosť, ale zakaždým sa uistite, že pes predchádzajúci krok chápe na 100 %.

3. Povel bol "otrávený"

Tento názov „otrávený povel“ je ilustratívny. Znamená, že sa povel stal pre psa nepríjemným na vykonanie. Čo môže byť komplikovaný problém na vyriešenie. Váš pes zvykol šťastne odpovedať na povel a teraz, keď ho vyslovíte, sklopí uši a začne sa zakrádať preč. Čo sa stalo?

Občas mimovoľne spôsobíme, že pes si vytvorí negatívnu asociáciu medzi povelom a udalosťou, ktorú považuje za odpornú alebo desivú. Môže to byť preto, že dáme povel psovi, aby ľahol a potom ho odmeníme ťapkaním po hlave a pritom možno netušíme, že on to až tak rád nemá.

Ďalšia možnosť je príčina v prostredí, ktoré predpovedá nepríjemnú vec. Povedzme, napríklad, že zdvihnete vodítko a pes sa utečie schovať predtým, než vôbec dostanete možnosť mu ho pripnúť. Môže to byť preto, že on predpokladá, že ho idete odviezť autom niekam, kde to nemá rád (v minulosti sa mu tam niečo stalo napr.).

Pri tomto prípade správania sa sú dve možnosti: ľahká cesta a nie až tak ľahká cesta, ako to opraviť.

Tá komplikovanejšia cesta zmeniť myslenie psa pri predstave, ktorú považuje za odpornú, je vysvetlená nižšie. Odvtedy, ako si vybudoval negatívnu asociáciu s príkazom, je Vašou úlohou mu pomôcť vybudovať novšiu, príjemnejšiu asociáciu. Môže to zabrať čas, ale funguje to krásne, ak to robíte správne.

Všeobecné pravidlá, ako úspešne aplikovať túto metódu, sú:

- povel už nikdy nesmie indikovať, že sa stane zlá vec,

- povel musí indikovať, že sa stane len a len dobrá vec (každý jeden krát),

- dobrá vec sa musí stať len vtedy, keď predchádzal daný povel.

Ak aplikujete tieto pravidlá na predtým averzný povel „sadni“ (teda povel, ktorý pes neplní), proces zmeny vnímania povelu môže vyzerať nasledovne:

- „sadni“ už nikdy nebude znamenať, že pes bude trpieť,

-  keď pes sadne potom, čo počuje povel, dostane extra chutnú domenu (zvoľte jednu konkrétnu odmenu, ktorú za iný povel nedostáva napr. syr), každý jeden krát,

- syr pes dostane len vtedy, ak sadne po tom, čo dostal povel, aby sadol. Pri inom povele syr nedostane.

Jednoduchší spôsob zmeny správania zahŕňa jednoducho nový povel. Nie je to tak, že musíte použiť povel „sadni“ práve na tento typ správania. Naozaj môžete použiť akékoľvek slovo, aké chcete, napríklad aj „špagety“, ktoré bude znamenať ľahnutie. Psovi je to jedno, on si spojil slovo s gestom a odmenou. Nový povel môžete psíka naučiť podľa postupu v časti 2.: Pes nerozumie, čo od neho chcete.

Je meno Vášho psíka "otrávené"?

Pokiaľ plánujete adoptovať psíka z útulku, alebo si akýmkoľvek spôsobom idete zaobstarať psíka a nie ste si istý jeho históriou (alebo viete, že predchádzajúci psíkov osud nebol pozitívny), pouvažujte nad zmenou mena, keď príde bývať k Vám a Vašim blízkym. Ak psík často počul svoje meno iba v kontexte trestu („Fido, NIE! Zlý pes!“) možno bude mať vybudovanú negatívnu asociáciu s týmto menom. Inak povedané, jeho vlastné meno môže pre neho predstavovať otrávený povel a indikovať mu niečo zlé. Dajte mu nové, pekné meno, ktoré nebude znieť ako to staré (nebude začínať na rovnaké hlásky), čím mu dáte aj krajší nový začiatok.


Zdroj

Prevzaté z:

https://www.whole-dog-journal.com/issues/20_9/features/3-Reasons-Dogs-Ignore-Us_21705-1.html#story-paywall