Zastavte dožadujúce správanie sa Vášho psa

Váš pes chce ďalšiu odmenu. Šteká na vás,  jeho prenikavý hlas rezonuje vo Vašich ušiach ako nechty po tabuli. Píšete na počítači a Váš pes chce, aby ste mu hodili milovanú tenisovú loptičku. Neustále pošťuchuje do Vašej ruky so svojou obľúbenou žltou guličkou pevne chytenou medzi zubami a keď sa ho snažíte ignorovať začne po Vás búchať labkou. Váš pes potrebuje ísť von a Vy počujete, ako škriabe na zadné dvere, pridáva nový vzhľad na nedávno premaľovanú vchodovú zárubňu. Toto všetko spadá do skupiny „dožadujúceho“ správania sa, ktoré je u psičkárov často považované za otravné a neprimerané. Ale čo ak sa na to pozrieme z iného uhľa pohľadu?

Psie „dožadujúce“ správanie sa je úsilím psa komunikovať s Vami o svojich potrebách. Jeho narastajúce „dožadujúce“ správanie je spôsobené tým, že nedostáva to, čo chce. Predstavte si, ako frustrujúce musí byť pýtať si niečo dookola a niekto úmyselne ignoruje Vaše požiadavky. Potom niet divu, že je frustrovaný!

Keď sa nad tým zamyslíte, je to skutočný zázrak nášho unikátneho vzťahu so psím druhom, že sú schopní tak efektívne s nami komunikovať a my s nimi.  Lepšie, ako odmietať tento dar, by sme pravdepodobne mali  oceniť pokusy prinútiť svet, aby pracoval pre nich – svet, v ktorom majú veľmi malú voľbu alebo kontrolu.

Znamená to však, že máte vždy dať psovi všetko, čo si zapýta? Ani v najmenšom. Znamená to, že potrebujete Vášmu psovi dať prijateľnú formu komunikácie o tom, čo chce a potrebuje. A tiež musí byť absolútne jasné, keď nie ste ochotný alebo schopný dať psovi to, čo chce. Teda naučte ho prestať si pýtať, keď mu dávame najavo: „Teraz nie“.

Poďme sa pozrieť, ako táto komunikácia môže fungovať pri dožadujúcom správaní sa, ako je škriabanie na dvere, hrabanie, šťuchanie nosom, štekanie, ... budeme sa zaoberať tým, ako „nainštalovať vypínač“ na psa.

 

Škriabanie na dvere

Veľa psov sa naučilo toto správanie ako spôsob komunikácie s ľuďmi v prípade, že potrebujú ísť von na potrebu, alebo len jednoducho chcú ísť von. Je veľmi dôležité začať rozlišovať medzi týmito dvoma prípadmi.

Pár rokov dozadu som večerala s priateľkou, ktorej austrálsky dobytkársky pes Ranger škriabal na dvere vždy, keď chcel ísť von alebo dnu. Doslova každé 3 minúty počas celej večere.  To nie je možné, aby to pes robil tak často, ale klobúk dole pred mojou priateľkou, ktorá zakaždým pokojne vstala, pustila psa von – dnu vždy, keď chcel. Vskutku otravné, ale ona ani raz nezvýšila hlas, ani neodmietla žiadosť jej psa. Po večeri sa pes pokojne usadil v obývačke, tam kde sme sa my rozprávali.

Niekoľko rokov dozadu psia tréningová obec prišla s myšlienkou naučiť psa zazvoniť na zvonček vždy, keď chce ísť von. Toto zachránilo tisícky dverí od poškodenia. Ľudia, ktorí naučili ich psa tomuto správaniu, môžu teraz pyšne vyhlasovať, že ich pes vie zvoniť na zvonček. Zvonček sám o sebe však nezabráni častým požiadavkám psa. Niektorí ľudia poznajú, kedy ich pes naozaj potrebuje ísť na toaletu a nereagujú. Ak zvonec zvoní a oni vedia, že pes ich chce okabátiť a ísť von len tak. Riskujú však frustráciu na strane psa, ako aj možnosť chyby, ktorá bude mať za následok, že psa nepustíte von, ak naozaj bude potrebovať ísť.Dožadujúce správanie sa

Čo keby ste však naučili psa dva rôzne typy zvonenia. Jedno,  ktoré bude znamenať „potrebujem ísť na  toaletu“ a druhé „chcem  ísť von a hrať sa“. A to sú koniec koncov dva odlišné typy správania sa. Môžete  vybrať  zvončeky s odlišnými zvukmi alebo tzv. buzzer. Dôležité je však, aby ste psa naučili aktivovať  zvončeky pomocou packy alebo ňufáku. Keď to bude vedieť, pridajte k tomu slovný povel, ktorý bude  odlišný pre oba zvonce.

Povedzte: „Ideme cikať?“ (alebo akúkoľvek frázu, ktorú chcete používať) a povzbuďte psa, aby zazvonil  na zvonec. Zvuk dostal teda slovné označenie a vy môžete ísť psa vyvenčiť von (Aby ste sa uistili že  naozaj vykonáva potrebu. Vykoná, chválite, odmena). A potom psa odveďte opäť do domu. Keď to psovi  už ide bez problémov s Vami, umiestnite zvonec k dverám pri ktorých sa pýta na toaletu. Keď viete, že už  je čas ísť opäť vykonať potrebu, žiadajte od psa aby zazvonil, pričom vy budete stáť vždy vo väčšej  vzdialenosti od zvonca, až po kým to psa nenapadne samého ísť k zvoncu a zazvoniť.

To isté sa týka aj zvonca na hranie. Hláška k zvoneniu môže znieť: „Chceš sa hrať?“. Keď zazvoní na zvonec, zoberte psíka von a pohrajte sa s ním jeho obľúbenú hru. Opäť, keď pochopí podstatu a ide mu to ľahko umiestnite zvonec k dverám a postupne zvyšujte vzdialenosť medzi vami a zvoncom až kým psa nenapadne samého od seba ísť zazvoniť.

Keď už máte zvládnuté, ako sa má pes pýtať von, je na čase nainštalovať „off“ vypínač. Pokiaľ pes zazvoní, že sa chce ísť von hrať, môžete ho pustiť von, alebo pokiaľ si myslíte, že už bol von dosť, použite vetu: „Teraz nie!“, „Potom!“ , „Za chvíľu!“, „Neskôr!“  (je na vás akú formuláciu zvolíte a budete používať). Týmto dáte psovi najavo, že nie je dôvod, aby sa pýtal opäť (lebo vy ho registrujete).

Štekanie, štuchanie ňufákom, búchanie packou

Psy štekajú z viacerých príčin, ale keď štekajú na Vás s „tým pohľadom“ v ich očiach, je to zvyčajne pretože niečo chcú. Toto správanie môže byť obzvlášť nevítané, pretože opakujúce sa štekanie môže byť celkom otravné – ako pre vás, tak aj pre vašich susedov. Nepretržité strkanie ňufákom, alebo labkou síce nevyrušuje susedov, ale stále môže byť otravné, obzvlášť keď sa potrebujete sústrediť na niečo iné.

Tak ako pri škrabaní na dvere, vašou prvou líniou obrany, pre tento typ správania, je naučiť Vášho psa zdvorilejší spôsob ako si pýtať to čo chce, či je to už odmena, hračka, alebo len vaša pozornosť.

Ak chcete naozaj tento spôsob správania zmeniť, budete musieť svojho psa naozaj sledovať  aby ste mohli efektívne posilniť nový spôsob „pýtania si“ po väčšinu času. Pokiaľ to tak nespravíte, je vysoko pravdepodobné, že sa vráti k starému dobrému štekaniu, štuchaniu nosom a packou – pretože to po väčšinu času celkom dobre fungovalo. Je ťažké ignorovať psa ktorý Vám šteká priamo do tváre, alebo neustále strká do ruky.  Uvedieme niekoľko daľších akceptovateľných spôsobov správania, ktoré môžete svojho psa naučiť, aby ste zmenili jeho spôsob dožadovania sa o Vašu pozornosť:

- choď a ľahni si na konkrétne miesto, podložku,

- stlač špeciálne tlačidlo slúžiace k tomuto účelu,

- zastaň si prednými packami na podložku,

- zdvihni a dones konkrétnu hračku slúžiacu len pre tento účel,...

Tých možnosti je oveľa viac. Akýkoľvek konkrétny trik, ktorý psa naučíte špeciálne pre účel, že od Vás niečo chce a bude ho robiť namiesto štekania, packovania, a strkania ňufákom bude účinný avšak len vtedy, ak budete trvať na jeho vykonaní namiesto doterajšieho spôsobu. Počas učenia ignorujte akýkoľvek zo starých spôsobov, aby toto nechcené správanie mohlo odznieť. Rátajte aj s tou možnosťou, že nechcené správanie sa môže zhoršiť pretože pes nebude hneď dostávať to, o čo žiada. Takže kým tento starý spôsob správania „vyhorí“ môže to byť obzvlášť náročné, pretože pes bol naň zvyknutý.

Pes nemôže vždy dostať to čo chce. Hranicou je, keď dostanete od psa správanie, ktoré chcete a snažíte sa ho posilniť. Ak váš pes robí veci, ktoré sa Vám nepáčia resp. nepáči sa Vám spôsob ako si ich pýta, pomôžte mu naučiť sa, ako s vami komunikovať efektívne čím predídete frustrácii na oboch stranách. Koniec koncov je to však na Vás nájsť vhodnejší spôsob ako pomôcť psovi kontrolovať jeho výstupy a správať sa zdravo. Budete za to vďačný obaja.


Zdroj:

Prevzaté z

https://www.whole-dog-journal.com/issues/20_8/features/Stop-Demand-Behavior_21686-1.html#story-paywall