Zatočme s kliešťami

Čo vlastne kliešť s telom robí?

Kliešte sa na telo zvieraťa alebo človeka dostanú veľmi rýchlo a jednoducho, často stačí jediná prechádzka po tráve, alebo popri kríkoch. Po návrate domov je preto viac než nevyhnutné, aby ste srsť svojho psa poriadne poprezerali a odstránili z nej lezúcich kliešťov. Problém nastáva, ak sa kliešť prisaje. Na to, aby preniesol infekciu, musí byť prisatý najmenej jeden deň (24 hodín). Prisatý kliešť je schopný preniesť do tela hostiteľa aj viacero infekcií naraz. Hrozbou je hlavne Borelióza, ale tiež ďalšie infekčné ochorenia ako Mykoplazmóza, Anaplazmóza, Ehrlichióza a Babezióza. Na diagnostiku je potrebný krvný odber či sérologické vyšetrenia na zistenie hladiny protilátok. Nemalú úlohu v odolnosti proti nakazeniu zohráva imunitný systém, preto je dôležité pravidelne ho posilňovať a zvyšovať obranyschopnosť organizmu.

Dajme kliešťom rázne STOP

V prípade, že sa vyšetrením potvrdí prenos infekcie, nastupuje liečba, v rámci ktorej sa podávajú predovšetkým antibiotiká. Najlepšou cestou je však prevencia. Možností, ako sa voči kliešťom brániť, je viac. Na každého psíka však funguje iný typ antiparazitných prípravkov preto je potrebné zistiť, čo na toho vášho zaberá najviac.

Obojokobojok proti kliešťom
Špeciálne obojky sa vyznačujú obsahom prírodných esencií, ktoré zabezpečujú dlhodobú ochranu proti parazitom. Obojok účinkuje po dobu asi 90 dní (prípadne dlhšie) a jeho veľkou výhodou je, že je vhodný pre každého psíka - aj pre šteniatka a gravidné fenky. Tu je možnosť výberu medzi chemickými obojkami a tými prírodnými. Chemické obojky zapáchajú, sú agresívnejšie voči telu psíka ale aj voči kliešťom a teda sú vo väčšine prípadov účinnejšie. Prírodné obojky neškodia telu psa, väčšinou majú príjemnú citronelovú alebo vanilkovú vôňu a spravidla sú lacnejšie ako chemické.

Roztoky
Veľmi efektívne, obľúbené a výborne znášané sú repelentné pipety, ktoré odpudzujú nielen kliešte, ale aj blchy. Aplikujú sa na kožu psíka medzi lopatkami. Dávkovanie sa líši v závislosti od hmotnosti psa. Jedna pipeta funguje zvyčajne 3 - 6 týždňov.sprej proti kliešťom

 

Spreje
Podobne účinkujú aj špeciálne spreje, ktoré pôsobia repelentne proti všetkým druhom hmyzu a parazitov. Aplikácia je veľmi jednoduchá, stačí sprej nastriekať na srsť psa, najmä v oblasti labiek, brucha a hrude.

Šampóny, mydlá a oleje

Z kategórie prírodných produktov môžete siahnúť aj po antiparazitnom šampóne repelentnom šampóne, mydle či oleji. Použitím šampónu, alebo mydla dokážete, pre kliešťa odpudzujúco, „navoňať“ svojho psíka, čím bude dobre chránené celé jeho telo. Prírodné produkty príjemné voňajú a teda sa nemusíte obávať, že Vás psík bude doma zapáchať.

Elektronické repelenty

Patria medzi veterinárne technické prostriedky, ktoré sú vhodné pre všetkých psíkov v každom veku. Tento repelrepelentný prívesokent je vo forme prívesku na obojok, ktorý obsahuje mikroči Mikročip vydáva ultrazvukové impulzy o frekvencii cca. 40 kHz nepočuteľné pre človeka a aj psa. Krátke ultrazvukové impulzy rušia a odpudzujú parazitov v okruhu 3 metrov od zvieraťa. Účinnosť elektronického repelentu neklesá ani vo vlhku a daždi.

 


autor: Paula Mokrá