Doprava zdarma už od 49€


Výrobcovia / značky

Vernostné zľavy až 10%Deti a psy: Ako ich držať v bezpečí?

Pridané: 09.03.2018

Kombinácia detí a psov vo Vašej rodine môže byť fantastická a hriať pri srdci, ale môže predstavovať aj devastujúcou tragédiu. Tu je návod, ako zabepečiť tú pozitívnu stránku a nie negatívnu.

Deti a psy naozaj idú k sebe ako maslo a chlieb a väčšinu času žijú spolu šťastne bez výraznejších nehôd. Bohužiaľ, občas je to aj inak a veci sa vedia zvrtnúť. Potom je to vážne zlé. Tragicky vysoké percento pohryzených alebo napadnutých psom tvoria bábätká a malé deti. Malí ľudia (nižší, chudší, ...) sú pri psom útoku zraniteľnejší ako veľkí ľudia, pretože ich tvár a hrdlo sú nižšie pri zemi a tým pádom bližšie k ústam psa.

 

Stály a bdelý dozor dospelého môže predísť mnohým z týchto tragédií. Avšak, až príliš často dospelí skôr povzbudzujú deti k nevhodnej hre so psom, pretože si myslia, že sú spolu rozkošní. Dohľad je však neužitočný, ak dospelí majú ešte menší zmysel pre to, čo je správne, ako ich deti.

 

Zlepšenie šancí

Našťastie sú tu mnohé veci, ktoré môžeme urobiť a zvýšiť tak šance na bezpečný vzťah dieťa-pes, počnúc psom samotným. Ideálne je, keď je pes dobre socializovaný s bábätkami a deťmi už od šteniatka. Veľa mladých párov adoptuje šteniatko v období, keď majú deti, bez pomyslenia na to, že to bude vzťah na 10-15 rokov. Dokonca ak aj v rodine psa nikdy žiadne deti nebudú, je vysoký predpoklad, že sa počas svojho života pes s nejakými stretne. Tým, že psovi v rannom veku ukážeme, že deti sú užasné stvorenia, vysoko redukujeme predpoklad budúcej nehody.

 

Treba vziať na vedomie, že "dobre socializovaný s bábätkami a deťmi" neznamená, že sa pes bude okolo detí iba ponevierať. Znamená to, že sa Váš pes v spoločnosti detí pohybuje často, v kontrolovanom prostredí a v rôznych situáciach, pričom Vy dohliadate na to, že spolu zažívajú pekné chvíle (spoločná hra, odmeňovanie, bez akýchkoľvek negatív). Cieľom je ukázať psovi, že úžasné veci sa dejú, keď sú deti nablízku, čím získa čo najviac pozitívnych asociácii s nimi (trestaním psa v prípade, že nechtiac sotí dieťa, alebo ho oblíže, tento stav nikdy nedosiahnete).

 

Ak však deťom dovolíte psa obťažovať, zastrašovať alebo, čo je ešte horšie, zraniť ho, môžete očakávať presný opak: pes si vytvorí negatívnu asociáciu s dieťaťom a Vy budete musieť pracovať veľmi ťažko, aby ste to zmenili. Začnite s jedným dobre vychovaným dieťaťom (také, ktoré vie, ako sa ku psovi správať) a počet detí zvyšujte len v prípade, že pes javí priateľský záujem.

 

Ak sa šteňa alebo pes správa nervózne alebo vystrašene, keď zbadá bábätko prípadne dieťa, postupujte ešte pomalšie. Nech dieťa len pasívne postáva okolo, zatiaľ čo Vy robíte so psom jeho príjemnú aktivitu - napr. hra s odmeňovaním pamlskami. Postupne dovoľte dieťaťu, aby sa k Vám približovalo a to vždy len v situácii, keď je pes šťastný a v dobrom psychickom rozpoložení. Ako zvykneme hovoriť: "Ak si myslíte, že na to idete príliš pomaly ... spomaľte".

 

Ak do Vašej rodiny s deťmi adoptujete už dospelého psa, myslite na tento kritický poznatok: PES, ktorý sa bude pohybovať okolo detí, ich musí OBDIVOVAŤ, nielen tolerovať. Pes, ktorý obdivuje alebo je fascinovaný deťmi, prepáči veľa z nevhodných vecí, ktoré títo malí ľudkovia podvedome voči nemu urobia. Pes, ktorý dieťa len toleruje, už taký ústretový nebude.

 

Ak sa idete stretnúť a zoznámiť so psom, ktorý je z útulku, alebo je to zachránený pes, či ide z inej rodiny ku Vám, vezmite so sebou aj deti (ak nemáte vlastné, skúste vziať suseda aj s deťmi). Váš perspektívny psí člen rodiny by mal byť šťastný, že vidí deti, prívetivý a mal by iniciovať hru s nimi. Čokoľvek iné je len tolerovanie detí z jeho strany a tolerovanie je naozaj zlé znamenie.  Ak adoptujete psa, ktorý deti len toleruje (alebo horšie, vôbec ich nemá rád), buďte pripravení na to, že bude potrebovať neustály dohľad pri kontakte s nimi.

 

Manažujte a dozerajte na psy a deti

Dokonca aj keď Váš pes deti obdivuje (ale najmä, ak ich nemá rád), manažovanie a neustály dohľad nad ich stretaním je kľúčom k úspešnému vzťahu dieťa -pes. Nie nadarmo profesionálni tréneri zdôrazňujú, aby rodičia deti nikdy nenechávali so psom bez dozoru ani na chvíľu. Ani počas kratučkej prestávky na toaletu. Pretože stačí malá chvíľka a nehoda môže byť na svete.

 

Pripravte psa na príchod bábätka ešte skôr, ako príde domov

Ak plánujete založiť rodinu, pripravte na príchod bábätka domácnosť a aj Vášho psa.

a) pripravujte psa na stret s dieťaťom, chodievajte do parku, vyhľadávajte situácie s deťmi tak, aby ste upevnili jeho kladný vzťah k nim,

b) urobte akékoľvek zmeny v dennej rutine, ktoré budú spojené s príchodom dieťaťa: napr. ak pes spáva s Vami v posteli, odnaučte ho to ešte pred tým, než sa dieťatko narodí,

c) naučte a odmeňujte psa za akceptovanie povelu "Miesto!" (teda oddychovanie vo svojom peliešku alebo na vyhradenom mieste),

d) naučte psa, aby zvládol byť sám v inej miestosti, než ste Vy s dieťaťom,

e) ak je to možné, prineste z nemocnice domov najskôr deku voňajúcu po Vašom dieťatku, aby ste psovi predstavili jeho pach,

f) v deň príchodu domov by mal byť pes unavený (ideálne po prechádzke a tréningu), aby z Vášhu príchodu pociťoval čo najmenšie vzrušenie.

 

Základy rozvoja dieťaťa

Tu sú uvedené niektoré všeobecné poznatky týkajúce sa vývoja dieťaťa a jeho možného dopadu na psa.  Je veľmi dôležité učiť dieťa už v mladom veku, ako sa správne správať ku psovi. Samozrejme každé dieťa je veľmi individuálne, čiže každé vývojové štádium musíte prispôsobiť:

 

0-6 mesiacov: V tomto veku môže detský plač spúšťať u psa inštinkt predátora, čo je najčastejšou príčinou tragédií vo vzťahu pes - dieťa. Hoci správanie predátora nie je skutočnou agresiou, vo výsledku je pre obeť rovnako devastujúca ako skutočná agresia. Manažujte a dohliadajte!

 

6-24 mesiacov: Keď dieťa začne byť mobilné, je oveľa viac pravdepodobné, že začne zasahovať do priestoru psa a ten môže sa môže stať obranne - agresívny. Aj psy, ktoré všeobecne nemajú problém s deťmi, sa môžu spočiatku cítiť neisto, keď sa niečo divné malé začne okolo nich motať. Manažujte a dohliadajte!

 

2-5 rokov: V tomto veku, začínajú byť deti nezávislejšie a majú sklon prenasledovať či dokonca trápiť psa, snažia sa mu brať jeho hračky, vyrušovať ho pri žraní, naháňať ho, poťahovať za srsť či časti tela (ako napr. uši). Chcú sa k nemu túliť, objímať ho, bozkávať, pričom pes nemusí byť ochotný toto správanie akceptovať alebo ho opätovať. Zároveň v tomto veku začínajú mať deti kamarátov a to pre Vás znamená ďalšie deti, ktoré treba ustriehnuť. Manažujte a dohliadajte!

 

5-9 rokov: Deti neprestajne chcú byť v kontakte so psom a je viac než pravdepodobné, že ho budú dráždiť a dobiedzať doňho, budú sa snažiť šéfovať okolo psa, napomínať ho, trestať - zvlášť ak tento typ správania porozujú u ďalších dospelých členov v domácnosti. Deti vo veku 7 - 9 rokov by už mohli prevziat určitú zodpovednosť pri kŕmení, česaní, jednoduchom trénovaní a už nie je nevyhnutný neustály dohľad a manažovanie zo strany rodičov, pokiaľ sú v spoločnosti psa.

 

9-12 rokov: V tomto veku deti už nepotrebujú neustály dohľad v prítomnosti psa, ale občasná kontrola nezaškodí, pretože stále môžu mať potrebu psa obťažovať, alebo mu robiť zle.

 

Trénujte Vášho psa na deti

Čím rýchlejšie a šťastnejšie pes odpovedá na Vaše povely, tým ľahší je život so psom a dieťaťom. Príjemný povel "Miesto!", drží psa ďalej od hrajúceho sa dieťaťa. Tiež je prínosné, ak Váš pes ovláda povel: "Nechaj!" alebo "Pusť!", čo využijete najmä v situácii, keď dieťaťu niečo spadne na zem a nechcete, aby mu to pes zobral. Ak Váš pes začína byť príliš rozrušený vo chvíli, keď Vaše dieťa prichádza na Váš dvor so svojimi kamarátmi, môže byť spolahlivé privolanie psa na povel "Ku mne!" skutočným požehnaním.

 

Tréning môže zároveň pomôcť Vášmu psovi, aby sa necítil ignorovaný, keď príde do rodiny nový člen. Nech aspoň jeden člen Vašej domácnosti pokračuje v tréningoch so psom aj po príchode nového človeka.  Navštevujte pravidelne hodiny výcviku, uržujte psa zamestnaného, zdokonaľujte jeho schopnosti, nech je jeho myseľ čo najviac unavená. Ukážte Vašim deťom, ako od psa správne žiadať korektné správanie (kedy ho odmeniť, kedy zas nie, ako ho chváliť a ako byť prísnejší). Okolo 7 roku života bude potom Vaše dieťa pripravné aktívne sa podieľať na tréningoch, čo tiež prispeje k zlepšeniu vzťahu medzi dieťaťom a psom.

 

Reč tela psa

Pre úplnosť musíme spomenúť, aké dôležité je poznať reč tela Vášho psa. Aj najlepší dozor na svete Vám nebude k ničomu, ak budete stáť hneď vedľa svojho psa a on sa bude cítiť zle v prítomnosti dieťaťa, ktoré sa chce s ním maznať. Uhryznutie môže prísť tak rýchlo, že nestihnete ani zareagovať. Oveľa spoľahlivejšie je správne prečítať reč tela Vášho psa a zakročiť skôr, ako sa niečo podobné udeje. Viac sa o reči tela psa dozviete v ďalšom našom článku.

 

_______________________________________________

Zdroj

Prevzaté z:

https://www.whole-dog-journal.com/issues/21_3/features/Dogs-and-Children_21797-1.html


Späť na zoznam článkov
Informácie Kde nás nájdete

Za Plavárňou 3

010 08 Žilina

 

Pon-Pia    10:00-16:00

Sob-Ned   ZATVORENÉ

 

+421 918 605 670

info@plnamiska.sk