Doprava zdarma už od 49€


Výrobcovia / značky

Vernostné zľavy až 10%Pes adolescent

Pridané: 09.03.2018

Čo očakávať počas veku adolescencie u psa? Adolescencia je vek, kedy pes prestáva byť šťeňaťom a stáva sa tínedžerom. V článku nájdete 6 dôležitých faktov, ktoré by ste mali vedieť o psovi adolescentovi.

Takmer každý majiteľ psa vie, že sa bude musieť vysporiadať so šťeňacou bláznivosťou. Rýchlym prieskumom na google sa stretnete so slovami "prežiť", "vysporiadať sa", "zlé správanie". Tieto stránky zhora nadol uvádzajú zoznam vecí, ktoré môžu byť v tomto období zlé a pripravujú Vás na to, že bude obtiažne toto obdobie prežiť. A to znie strašne!

 

Je pravda, že táto perióda života zahŕňa veľa biologických a psychických zmien u psa. Stárnutím je jeho správanie ovplyvňované. A tiež je pravda, že prídu chvíle jeho premeny, ktoré budú pre Vás predstavovať skutočnú výzvu. Buďte si však istí, že to nie je celé len stres a chaos. Na každý takýto ťažký moment z obdobia adolescencie určite nájdete 100 tých krásnych a pokojných.

 

Perióda adolescencia u psa začína už v 6tich mesiacoch a trvá až do doby, kým pes dosiahne psychickú dospelosť, čo býva okolo tretieho roku života. Tie najzložitejšie chvíle spravidla prichádzajú medzi 6-12 mesiacom života.

 

Pamätajte, že aj keď hormóny Vášho psa majú veľký vplyv na jeho správanie, nie sú jediné čo je za tento stav zodpovedné. Mozog Vášho psa rastie a rozvíja sa a niektoré zvláštne prejavy sú úplne prirodzené. Ako tréner a osoba (hovorí Nancy Tucker), ktorá má doma akurát psa adolescenta, môžem s kľudným svedomím povedať, že to nie je všetko len zlé. Tu je niekoľko faktov, tipov a rád, ktoré Vám možno uľahčia prežiť toto obdobie.

 

1. Puto medzi Vami a dospievajúcim psom je dôležité

V období adolescencie sa formuje Vaše puto so psom a je to ideálna príležitosť na jeho posilnenie. Ak ste mali psíka už od šteniatka, čas bol na Vašej strane. Mali ste niekoľko mesiacov na to, aby ste toto puto budovali. A to je veľmi dobré. Je omnoho jednoduchšie odpustiť nedostatky a pilnejšie pracovať so psíkom, s ktorým máte úzke puto. Keďže ste už zvládli šteňacie obdobie, môže sa vám zdať, že to pubertálne nie je až tak náročné a je jednoduchšie tolerovateľné, vďaka spoločne prežitému šteňaciemu obdobiu. Toto obdobie je vhodné využiť na upevnenie domácich pravidiel a poslušnosti. Výhodou je, že v tomto období už nie je potreba reagovať okamžite na potreby psa (napr. s chodením na toaletu už vydrží dlhšie).

 

2. Výmena zubov je na konci

Väčšina zubov je už v tomto období vymenená, alebo sa posledné menia práve teraz. Niektoré psy však aj v dospelosti zostanú náruživými žuvačmi a preto je dobré zvoliť pre nich správne žuvacie hračky. Hračky, ktoré boli vhodné pre 5-mesačné šteňa, už nemusí viac predstavovať bezpečnú hračku. Napríklad, ak predtým žuval byvoliu kosť hodinu, teraz mu to zabere iba 10 minút.

 

3. Adolescentné psy majú odlišný režim spánku

Pamätáte sa, keď Vaše šteniatko zvyklo tráviť väčšinu času spánkom? Nuž, tie časy sú preč. Zdá sa, že Váš adolescentný pes má nekončiace zásoby energie. Ak sa vyzbrojíte veľa krátkymi, zábavnými tréningami a logickými hrami, bude sa Vám viac dariť unaviť ho, ako keby ste robili len klasický tréning či behanie po lúke. Okrem toho sa aj tak stále musíte vyhýbať prudkým rozbehom, zastaveniam či otočkám, nakoľko kostra mladého psa ešte nie je pripravená robiť tento typ pohybov. Zastavenie rastu kostry prichádza medzi 12-18 mesiacom života.

 

Ale späť k spánku. Pes adolescent určite bude skúšať rušiť Vás aj počas času na spanie, čo znamená, že bude pre Vás pár nocí bezsenných. Možno sa bude pýtať večer von, alebo Vás príde v noci zobudiť s hračkou. Tu veľmi nemáte iné čo robiť, ako ostať kľudný, upokojiť psa (môžete ho zavrieť do klietky). Ale nerobte si zbytočné starosti, ako rýchlo to prišlo, tak to aj odoznie.

 

4. Socializácia Vášho adolescentného psa je dôležitá

V socializácii psa potrebujete pokračovať aj v tomto veku. Urobili ste ozaj úžasnú prácu, že ste svoje šteniatko socializovali, ale to by nemalo teraz prestať. Dokonca, ak aj adoptujete psa v tomto veku a jeho socializačná história je pre vás neznáma, je potrebné opatrne v nej pokračovať. Stretávať sa s rôznymi ľudmi, psami v rôznych situáciách, ale vždy tak, aby to bol pre psa pozitívny zážitok.

 

Možno ste si všimli, že v tomto období je Váš pes viac ostražitý ohľadom vecí a situácií, s ktorými predtým problém nemal. Ale to je normálne. Tieto chvíle prídu počas tohto veku aj viackrát a možu trvať maximálne niekoľko týždňov. Možno bude vystrašený z betónového stĺpu či požiarneho hydrantu, alebo môže štekať do nových ľudí a psov. Ale ako sme už uviedli, je to len krátka fáza vývoja, ktorá odoznie.

 

Netrápte sa, pokúste sa tieto momenty ustáť s kľudom a trpezlivosťou, pretože v tomto období Váš pes nie vždy vie svoje emócie mať pod kontrolou. Netlačte na neho ani no nenúťte čeliť svojmu strachu a netrestajte ho prehnane za jednorazové prejavy neslušnosti. Dajte mu čas, aby spracoval svoje emócie. Ak sa chce otočiť a vyhnúť sa nejakej veci, ktorá ho straší, je to v poriadku. Ak na to zašteká, tiež je to v poriadku. Vtedy skúste na neho prehovoriť kľudným hlasom a pohnúť sa ďalej.

 

Niektorí ľudia majú tendenciu vyhnúť sa miestam alebo situáciám, ktoré v danej chvíli ich psa strašia (napr. preplnené ulice) až do chvíle, kým pes opäť nezačne reagovať pokojne. A potom pokračujú v bežnej rutine.

 

5. Pes adolescent sa viac zaujíma o prechádzky

Je to úplne prirodzené, že pes adolescent má potrebu viac preskúmavať svoje okolie. Príroda to tak zariadila, nakoľko v divočine by to bol čas na hľadanie domova a partnera. Vychádzky s Vaším psom budú v tomto období zábavnejšie ale aj náročnejšie. Pokiaľ Vaše šteniatko zaručene prišlo na každé privolanie, pes adolescent prísť nemusí. Preto je vhodnejšie držať ho na dlhej vôdzke alebo ho púšťať len v oblasti, ktorú veľmi dobre poznáte. Neustále precvičujte privolanie pri rôznych príležitostiach, aby ste si ho posilnili.

 

6. Tréning vášho psa môže ísť od 10tich k 5tim

Pamätáte si, aký ste boli hrdí na pokroky svojho šteniatka pri tréningu? Ako rýchlo sa učil nové príkazy? Kam sa podeli tieto skvelé schopnosti? Vyzerá to, ako keby Váš pes zabudol skoro všetko zo svojho tréningu, ale nebojte sa, nezabudol. Informácie sú stále v jeho hlave, blúdia v jeho mozgu. Len má práve teraz trošku problém tieto informácie spracovať, nakoľko je tu toľko nových a zaujímavých vecí spojených s jeho dospievaním. Všetko sa vráti do normálu, keď táto fáza pominie.

_______________________________________________________________________________________________________________________

Zdroj

Prevzaté z:

https://www.whole-dog-journal.com/issues/21_3/features/Adolescent-Dogs-6-Facts-You-Should-Know_21799-1.html


Späť na zoznam článkov
Informácie Kde nás nájdete

Za Plavárňou 3

010 08 Žilina

 

Pon-Pia    10:00-16:00

Sob-Ned   ZATVORENÉ

 

+421 918 605 670

info@plnamiska.sk