Aké krmivo idem kúpiť svojmu psovi?

Podľa čoho vybrať vhodné granule pre psa?

Čím budem psa kŕmiť aby mal vyváženú a pestrú stravu? Nájdem kvalitné krmivo za rozumnú cenu? To je len niekoľko otázok s ktorými sa potyká nejeden psíčkar. Problematika krmiva a kŕmenia psa je veľmi obšírna a možností kŕmenia je hneď niekoľko, ako napríklad čerstvá surová strava (tzv. BARF), granulovaná strava resp. granule, sušená surová strava (tzv. sušený BARF), mäsové konzervy či kombinácie menovaného. Najčastejšou voľbou sú u nás stále granule.

Granule kúpite dnes prakticky kdekoľvek od potravín cez obchod s drogériou až po špecializované chovateľské obchody. Čo je však dôležité o nich vedieť, pokiaľ vám naozaj záleží na zdraví vášho psa? Tu platí, že nie je granula ako granula.

Porovnávať granule pre psy možno z viacerých pohľadov: od kvality zloženia, množstva a spôsobu pridávania vitamínov a olejov cez veľkosti granúl a jednoduchosti ich trávenia až po spôsob výroby.

V nasledujúcich riadkoch sa v krátkosti, ale zato zrozumiteľne dotkneme týchto oblastí tak, aby ste záverom vedeli povedať, či vám dané granule pre psa (o ktorej kúpe uvažujete) naozaj stoja za odskúšanie.

Lisované za studena, pečené aj extrudované. Ako sa líšia granule pre psa?

Začneme spôsobom výroby, ktorý zásadne ovplyvňuje výslednú kvalitu granule. Najväčší rozdiel pri jednotlivých typoch výroby je zachovanie množstva prírodných látok na konci výrobného procesu (lebo to, čo sa počas výroby zničí, sa musí umelo do granule dodať).

Rozlišujeme nasledovné spôsoby výroby (zoradené od najšetrnejšieho z hľadiska zachovania živín) a to granule pre psa lisované za studena, granule pečené a granule extrudované, resp. inovatívne extrudované (zachováva viac živín ako v minulosti). 

Granule pre psov lisované za studena a ich výhody a nevýhody.

Granule pre psy lisované za studena sa vyrábajú pri nižších teplotách, a tak v nich ostáva zachovaných viac prírodných látok, vitamínov, minerálov a vlákniny. Tieto granule v žalúdku nenapúčajú, vďaka čomu dokážete znížiť riziko torzie žalúdka.

Trávenie prebieha pri podobne kyslom prostredí ako pri kŕmení surovou stravou, a preto je možné tieto granule pre psa kombinovať aj so surovou stravou či konzervami. Na druhej strane však kvôli nízkej výrobnej teplote nemusia byť zničené všetky škodlivé patogény. Samozrejme v prípade, že sa nachádzali v niektorej zo vstupných surovín. Čo to znamená?

Granule nie sú také konzistentné, ako napríklad granule extrudované, a môže sa stať, že pes z ničoho nič dostane hnačku. Toto sa z času na čas reálne stávalo zákazníkom, ktorí svojich psov takýmto krmivom kŕmili. Hlavnou nevýhodou je horšia stráviteľnosť sacharidových zložiek. Pri tepelnej úprave, akou je extrudácia, dôjde k čiastočnému štiepeniu sacharidu, čo je pre psa ľahšie stráviteľné.

Pri lisovaní za studena však k takémuto štiepeniu nedochádza a z toho dôvodu majú psy často väčšie množstvo stolice. V našom chovateľskom obchode nájdete dve značky takto vyrábaných granúl: granule pre psy Primal Spirit, granule pre psy KUDO a granule pre psy Larra Nature.

 

Pečené granule pre psov a ich plusy a mínusy.

Podobne ako lisované granule pre psa, aj tie pečené sú vyrábané pri relatívne nízkych teplotách, zvyčajne okolo 95 °C. Pri tejto teplote sa dokáže zachovať značne množstvo živín. Pečené granule pre psa, rovnako ako tie lisované za studena, v žalúdku psa nepučia.

Vhodné sú tak pre veľké a obrie plemená. Väčšou nevýhodou je však ich krátka trvanlivosť a najlepším spôsobom, ako pečené granule pre psov skladovať je nechať ich tak, ako sú balené: v papierových vreciach. V našom chovateľskom obchode nájdete pečené granule Mangusson.

Výhody a nevýhody extrudovaných granúl pre psa.

Na rozdiel od lisovaných či pečených granúl pre psov, sú tie extrudované vyrábané pri vyšších teplotách, zvyčajne okolo 100 °C. Je to už teplota, pri ktorej sa okrem nebezpečných baktérií zničí aj viac živín.

Dlhodobou konzumáciou u psov dochádza k takzvanému zleniveniu čreva: granule v žalúdku psa bobtnajú (zväčšujú svoj objem) a hrozí zvýšené riziko torzie žalúdka. Tepelnou úpravou pri ich výrobe však dôjde k štiepeniu niektorých zložiek (najmä sacharidov), čím sa stavajú pre psa ľahšie stráviteľné. Avšak priaznivý pomer ceny a kvality z nich robí najpredávanejší typ granúl. U nás z tejto skupiny nájdete granule pre psov Marp, Farmina, Taste of the Wild či Versele Laga.

Čo nám prezradí zloženie granúl pre psov?

Ak poznáme spôsob výroby, ďalším dôležitým krokom je porozumieť zloženiu granúl pre psov.  Výrobcovia často na obaloch uvádzajú údaje ako 85 % mäsa a pod. Tento údaj však nie je pravdivý, pretože je veľmi zložité vyrobiť takúto granulu.

Aby bola granula granulou a držala pokope, potrebuje k tomu aj sacharid (zemiak, ryžu, pšenicu, kukuricu, ovos, tekvicu. Jednoducho: nejaké spojivo). Údaj ako „85 % mäsa“ na obale skôr prezentuje percentuálny objem bielkovín živočíšneho pôvodu, teda nielen mäso, ale tiež kosti, múčku či oleje.

Preto by ste na prvých miestach v zložení granúl pre psa vždy mali hľadať surové alebo sušené mäso, mäsovú múčku a následne sacharid a až potom nasledujú oleje, ovocie, zelenina, vitamíny a prídavné látky. Samozrejme, čím vyšší podiel mäsa, tým máme tendenciu myslieť si, že granula bude pre nášho psa lepšia.

To je však len jedna strana mince, tou druhou je práve spomenutý sacharid. Trávenie každého psa je iné, a preto niektorému viac vyhovuje pšenica či ovos a inému ryža. To isté platí aj o druhu mäsa: niektorý pes preferuje jelenie, iný jahňa, ďalší zas rybu. Toto však možno zistiť až kŕmením psa danou granulou.

Majitelia psíkov veľmi dobre vedia, že stolica psa im veľa napovie o tom, či sú granule vhodné, alebo nie. Na okraj podotkneme, že pri vhodných granulách má stolica psa tuhé skupenstvo, optimálne množstvo k veľkosti psa a vyprázdňovanie 1-3x denne.

Ako vybrať správnu veľkosť granúl pre psa?

Čo sa týka veľkosti granúl, obyčajne sa vyrábajú pre malé plemená granule s menším priemerom ako pre stredných a veľkých psov. Značenie býva mini, médium, maxi. Myslite však na to, že veľkosti sú pri jednotlivých značkách rôzne.

To však neznamená, že veľká granula nie je vhodná pre malého psa a naopak. Pokiaľ malý pes nemá problém s chrupom často veľkú granulu pohryzie, a teda si pri jedení zároveň čistí chrup. Veľké psy skôr majú tendenciu veľké granule len prehĺtať a tým pádom sa v tomto stave dostanú do žalúdka, kde v prípade extrudovaných granúl zväčšujú svoj objem.

Majitelia veľkých plemien tiež siahajú po stredných či malých veľkostiach granúl, nakoľko tie pes v ústach „hľadá“, prehrýza a do žalúdka sa tak dostávajú menšie kúsky. Opäť je výber na majiteľovi, resp. na skúške u vlastného psa.

Aké sú najlepšie granule pre môjho psa?

Na rôznych blogoch a diskusiách k článkom nájdete vyjadrenia psíčkarov, aké krmivo dávajú svojmu psovi, čo odporúčajú a čo nie. Treba však povedať, že neexistuje najlepšie krmivo všeobecne, existuje len najvhodnejšie krmivo pre vášho psa.

Každý pes je totiž jedinečný z pohľadu aktivít, chuťových preferencií, trávenia, potravinových intolerancií, a tak nedokážeme jednoznačne povedať: „Kúpte pre svojho psa granule značky Marp Natural, určite mu budú vyhovovať.“ Niekedy hneď prvá značka, ktorú skúsite perfektne psovi sedí, chutí mu a aj trávi dobre. Inokedy je to dlhší proces, počas ktorého hľadáte tie najvhodnejšie granule.

U nás v kamennom obchode aj v e-shope sa snažíme ponúkať len granule, ktorých zloženie sme zodpovedne vybrali a následne otestovali na našich vlastných psoch či psoch našich priateľov a blízkych. Každému zákazníkovi sa snažíme poradiť najlepšie ako vieme a s ohľadom na špecifické požiadavky jeho psa.

Otázky typu akého máte psa (veľký/malý, šteňa/dospelý), chcete kŕmiť len granulami či aj mäsom, má nejaké alergie, aké krmivo aktuálne jedáva, je pes aktívny či lenivejší – tie od nás počul už nejeden zákazník. A práve takýmito otázkami a kopou ďalších väčšinou spoločne dospejeme ku konkrétnym granulám. 

A preto ak stále váhate a neviete, ktoré granule vybrať vášmu psíkovi, neváhajte a kontaktujte nás na našej facebookovej stránke plnamiska.sk, telefonicky na 0918 605 670, alebo e-mailom info@plnamiska.sk. Radi vám s výberom poradíme.