Čím ho budem kŕmiť aby mal vyváženú a pestrú stravu? Nájdem kvalitné krmivo za rozumnú cenu? To je len niekoľko otázok s ktorými sa potyká nejeden majiteľ psa. Problematika krmiva a kŕmenia psa je veľmi obšírna a možností kŕmenia je hneď niekoľko ako napr. čerstvá surová strava (tzv. BARF), granulovaná strava resp. granule, sušená surová strava (tzv. sušený BARF), mäsové konzervy, či kombinácie menovaného. Najčastejšou voľbou sú u nás stále granule.

Granule dokážete kúpiť kdekoľvek cez potraviny, obchod s drogériou až po špecializované chovateľské obchody. Čo je však dôležité o nich vedieť pokiaľ vám naozaj záleží na zdraví vášho psa? V prvom rade asi to, že nie je granula ako granula. Porovnávať granule možno z viacerých pohľadov od kvality zloženia, množstva a spôsobu pridávania vitamínov a olejov, veľkosti granúl a jednoduchosti ich trávenia až po spôsob výroby. V nasledujúcich riadkoch sa v krátkosti, ale zato zrozumiteľne, dotkneme týchto oblastí tak, aby ste záverom vedeli povedať či vám daná granula (o ktorej kúpe uvažujete) naozaj stojí za odskúšanie.

Začneme spôsobom výroby, ktorý zásadne ovplyvňuje výslednú kvalitu granule. Najväčší rozdiel pri jednotlivých typoch výroby je zachovanie množstva prírodných látok na konci výrobného procesu (lebo to čo sa počas výroby zničí sa musí umelo do granule dodať). Rozlišujeme nasledovné spôsoby výroby (zoradené od najšetrnejšieho z hľadiska zachovania živín) a to lisovanie za studena, pečenie a extrudovanie resp. inovatívne extrudovanie (zachováva viac živín ako v minulosti).  

Granule lisované za studena sa vyrábajú pri nižších teplotách a teda ostáva zachovaných viac prírodných látok, vitamínov, minerálov a vlákniny. Tieto granule v žalúdku nenapúčajú a teda znižuje sa riziko torzie žalúdka. Trávenie prebieha pri podobne kyslom prostredí ako pri kŕmení surovou stravou a preto je možné tieto granule kombinovať aj so surovou stravou či konzervami. Na druhej strane však, kvôli nízkej výrobnej teplote, môžu ostať zachované aj škodlivé patogény v prípade, že sa nachádzali v niektorej zo vstupných surovín (Tzn. že granula nie je tak konzistentná ako napr. extrudovaná a môže sa stať, že psík z ničoho nič dostane hnačku. Toto sa z času na čas reálne stávalo zákazníkom, ktorí takýmto krmivom kŕmili). Hlavnou nevýhodou je horšia stráviteľnosť sacharidových zložiek (pri tepelnej úprave akou je extrudácia dôjde k čiastočnému štiepeniu sacharidu čo je pre psa ľahšie stráviteľne, ale pri lisovaní za studena k takémuto štiepeniu nedôjde) a z tohto dôvodu majú psíky často krát väčšie množstvo stolice. V našom obchode nájdete dve značky takto vyrábaných granúl a to Bardog a Platinum.

Podobne ako lisované granule aj tie pečené sú vyrábané pri relatívne nízkych teplotách (cca 95°C) a teda tiež je zachované značne množstvo živín. Tiež v žalúdku psa nepučia a preto sú vhodné pre veľké a obrie plemená. Väčšou nevýhodou je však ich krátka trvanlivosť a najlepšie je skladovať ich, tak ako sú balené, v papierových vreciach. U nás z radu pečených granúl nájdete značku Magnusson.

Na rozdiel od lisovaných či pečených granúl, sú tie extrudované vyrábané pri vyšších teplotách (okolo 100 °C) a teda okrem nebezpečných baktérii sa zničí aj viac živín. Dlhodobou konzumáciou u psov dochádza k takzvanému zleniveniu čreva, granule v žalúdku psa bobtnajú (zväčšujú svoj objem) a hrozí zvýšené riziko torzie žalúdka. Tepelnou úpravou, pri ich výrobe, však dôjde k štiepeniu niektorých zložiek (najmä sacharidu) čim sa stavajú pre psa ľahšie stráviteľne. Avšak priaznivý pomer ceny a kvality z nich robí najpredávanejší typ granúl. U nás z tejto skupiny nájdete granule Marp, Farmina, Taste of the wild, Larra Nature, Versele Laga a ďalšie.

Ak poznáme spôsob výroby, ďalším dôležitým krokom je vedieť si prečítať zloženie resp. pochopiť zloženiu granúl. Výrobcovia často na obaloch uvádzajú údaje ako 85 % mäsa a pod. Tento údaj však nie je pravdivý pretože je veľmi zložité vyrobiť takúto granulu. Aby bola granula granulou a teda držala pokope potrebuje k tomu aj sacharid (zemiak, ryžu, pšenicu, kukuricu, ovos, tekvicu .. niečo čo ju spojí). Takýto údaj na obale skôr prezentuje percentuálny objem bielkovín živočíšneho pôvodu (teda mäso, kosti, múčka, oleje, atď.). Preto by ste na prvých miestach v zložení vždy mali hľadať surové alebo sušené mäso, mäsovú múčku a následne sacharid a až potom nasledujú oleje, ovocie, zelenina, vitamíny a prídavné látky. Samozrejme čím vyšší podiel mäsa tým máme tendenciu myslieť, že granula bude pre nášho psa lepšia. Ale to je len jedna strana mince, tou druhou je práve spomenutý sacharid. Trávenie každého psa je iné a preto niektorému lepšie vyhovuje pšenica či ovos a inému ryža. To isté platí aj o druhu mäsa, niektorý pes preferuje jelenie, iný jahňa, ďalší zas rybu. Toto však možno zistiť až kŕmením psa danou granulou (Majitelia psíkov veľmi dobre vedia že stolica psa im veľa napovie o tom, či je granula vhodná alebo nie. Na okraj podotkneme, že pri vhodných granulách má stolica psa tuhé skupenstvo, optimálne množstvo k veľkosti psa a vyprázdňovanie 1-3x denne).

Čo sa týka veľkosti granúl, obyčajne sa vyrábajú pre malé plemená granule s menším priemerom ako pre stredné a veľké. Značenie býva mini, médium, maxi a veľkosti sú pri jednotlivých značkách rôzne. To však neznamená, že veľká granula nie je vhodná pre malého psa a naopak. Pokiaľ malý pes nemá problém s chrupom často veľkú granulu pohryzie a teda si pri jedení zároveň chrup čistí. Veľké psy skôr majú tendenciu veľké granule len prehĺtať a tým pádom sa v tomto stave dostanú do žalúdka, kde v prípade extrudovaných granúl zväčšujú svoj objem. Majitelia veľkých plemien tiež siahajú po stredných či malých veľkostiach granúl, nakoľko tie pes v ústach „hľadá“, prehrýza a do žalúdka sa tak dostávajú menšie kúsky. Opäť je výber na majiteľovi resp. na skúške u vlastného psa.

Na rôznych blogoch a diskusiách k článkom nájdete vyjadrenia psíčkarov aké krmivo dávajú svojmu psovi, čo odporúčajú a čo nie. Treba však povedať, že neexistuje najlepšie krmivo, existuje len najlepšie krmivo pre vášho psa. Nakoľko každý pes je jedinečný z pohľadu aktivít, chuťových preferencií, trávenia, potravinových intolerancií, nemožno jednoznačne povedať kúpte túto značku určite bude vášmu psovi sedieť. Niekedy hneď prvá značka ktorú skúsite perfektne sedí psovi, chutí mu a aj trávi dobre. Inokedy je to dlhší proces kedy je potrebné tie pravé granule nájsť.

U nás v obchode ako aj na e-shope sa snažíme ponúkať len granule, ktorých zloženie sme zodpovedne vybrali a následne otestovali na našich vlastných psoch či psoch našich priateľov a rodinných príslušníkov. Každému zákazníkovi sa snažíme poradiť najlepšie ako vieme a s ohľadom na špecifické požiadavky jeho psa. Otázky typu akého máte psa (veľký / malý, šteňa / dospelý), chcete kŕmiť len granulami či aj mäsom, má nejaké alergie, aké krmivo aktuálne jedáva, je pes aktívny či lenivejší .. to od nás počul už nejeden zákazník a práve takýmito otázkami a kopou ďalších väčšinou spoločne dospejeme ku konkrétnym granulám.  

A preto ak stále váhate a neviete, ktoré granule vybrať vášmu psíkovi, neváhajte a kontaktujte nás na našej fb stránke plnamiska.sk, telefonicky na 0918 605 670, alebo e-mailom info@plnamiska.sk. Radi vám s výberom poradíme.