Shop Roku 2018

Shop Roku 2018

Výrobcovia / značky

Doprava a platba

Doprava

Vernostné zľavy

Vernostné zľavy

Šteniatko

steniatko

Rodinka sa rozrástla o nového člena. Má  4 nohy, vrtí chvostíkom a radostne šteká. Čo všetko by ste mali vedieť o tomto malom stvorení a čo všetko bude potrebovať sa dočítate na našom webe. Je dôležité sa pripraviť na to, že šteniatko bude potrebovať veľa našej pozornosti, času a trpezlivosti, aby sa u nás zabývalo a stalo sa plnohodnotným členom rodiny. Poďme na to postupne.

 

Výber plemena

Psíka si nevyberáme podľa toho, aké je rozkošné šteniatko, pretože tak bude vyzerať len pár najbližších mesiacov. Musíme myslieť na to, že psík bude našim spoločníkom 10-15 rokov. Dôležité je vedieť, aký veľký psík zo šteniatka vyrastie a aké budú jeho potreby na pohyb a stravu. Rozmyslite si či chcete aktívneho spoločníka na šport, turistiku, hranie sa s deťmi alebo skôr pasívnejšie plemeno, ktoré bude pri Vás pokojne oddychovať v byte či na záhrade.

 

 

 

Pri výbere plemena si najskôr naštudujte dostatok informácií o plemene a potom hľadajte zodpovedného chovateľa vybraného plemena, ktorý vám preukáže pôvod psíka, ukáže rodičov a zaručí sa za zdravotný stav šteniatka. Šteniatko sa berie najskôr v 8. týždni života. Dajte si pozor na množiteľov psíkov, pretože šteniatko od množiteľa môže znamenať, že dáte veľa peňazí za veterinárne liečenie. Viac sa o množiteľoch sa dozviete na našom blogu.

Pred príchodom šteniatka

Keď ste už vybrali konkrétne plemeno resp. konkrétne šteniatko, pred jeho samotným príchodom k Vám domov by ste sa mali na neho pripraviť. V tejto fáze je vhodné zodpovedať si pár otázok ako:

Kde bude šteniatko spať?

Ako zabezpečíte svoj domov a pripravíte ho na príchod nového člena?

Čo všetko budete na začiatok potrebovať?

Kde bude spinkať?

Ako aj vy, tak aj Váš psík potrebuje pokojné miesto na oddych a spánok. Pokiaľ bude v dome/byte mala by to byť tmavšia miestnosť so zníženým pohybom osôb, pokojná zóna v domácnosti (treba myslieť na to, že šteniatko potrebuje veľa spánku). Ak psík bude na dvore, či záhrade je dobré, aby mal vlastnú búdu, kde sa schová pred nepriaznivým počasím a nástrahami noci (ako aj v predchádzajúcom prípade, búdu umiestňujeme do pokojnejšej oblasti záhrady či dvora tzn. ďalej od hlavnej cesty).

Keď už viete kde bude spať, je dobré premyslieť aj v čom bude spať. Bude to peliešok, klietka, koberček? Každý ma iné preferencie. Ak budete šteniatko „klietkovať“ môžete predísť nechceným nočným „nehodám“ aj rozhryzenému nábytku. Pri pozitívnom učení sa klietka stane pre šteniatko domčekom a obľúbeným miestom do ktorého bude chodiť oddychovať samé a rado. Klietka by mala byť dostatočne veľká, aby sa v nej šteniatko mohlo pohodlne postaviť a otočiť. Môžete rovno kúpiť väčšiu klietku, do ktorej šteniatko „dorastie“. Aby si však šteniatko k nej vytvorilo pozitívny vzťah, nikdy ho do nej nezatvárajte za trest.

Ak uprednostňujete peliešok, je dôležité vybrať vhodný materiál a veľkosť (niektoré materiály sú huňaté, iné šuštia). Môžete na začiatok kúpiť menší, ktorý časom vymeníte, alebo môžete rovno kúpiť väčší na veľkosť psíka v dospelosti. Treba rátať aj s tým, že šteniatka vyhľadávajú chladnejšie miesta na spanie a je možné, že v peliešku spinkať nebude.

Zabezpečenie domova

Šteniatko nevie, že do topánok sa nehryzie, že diaľkový ovládač nie je na hranie. Preto odložte z jeho dosahu všetko, čo chcete uchrániť pred jeho šteňacou zvedavosťou. To čo nemôžeme ochrániť odstránením z jeho dosahu môžeme postriekať špeciálnym sprejom proti ohrýzaniu. Prípadne obmedzte šteniatku pohyb po dome, či už zatvorením dverí alebo použitím zábran. Šteniatko je hravé stvorenie a potrebuje si vyplniť čas hraním sa. Preto mu zabezpečme dostatok hračiek, aby nezničilo Váš majetok.

 

Čo bude potrebovať – základná výbava

Každé šteniatko je iné, ale určite sa všetky radi hrajú, jedia, spia a objavujú. Čo teda pre šteniatko zaobstarať:
- misky na vodu a jedlo: misky prispôsobte veľkosti šteniatka a podkladu na ktorom budú položené, aby sa nekĺzali, neprevracali (je rozdiel či sú misky na plávajúcej podlahe, kachličkách, betóne, ...),
- krmivo (ideálne na začiatok čo najpodobnejšie tomu, ktorým bol chovaný, kým ste si ho vzali),
- chutné dobroty ,
- peliešok, podložku, koberček, klietku, alebo búdu,
- obojok a vôdzku zodpovedajúce veku a veľkosti psíka (ideálne pre šteniatko je ľahký obojok a ľahká vôdzka),
- hračky z rôznorodých materiálov napr. z lana, gumy, plastu, plyšové, ...

 

Pre ďalšie informácie týkajúce sa už konkrétnych plemien, vstúpne na nasledujúcu podstránku, podľa plemena psíka, ktoré ste si vybrali.

 
 
Informácie Sociálne siete Kontakt

Facebook

 

Youtube

Prevádzka a sklad:

plnamiska.sk

Za Plavárňou 3

010 08 Žilina

 

Otváracie hodiny:

Pon - Pia    09:00 - 17:00

Sob - Ned   ZATVORENÉ


+421 918 605 670

info@plnamiska.sk

Copyright 2013 - 2019 © plnamiska.sk