Ako správne socializovať šteniatko?

O socializácii z etologického hľadiska v pravom zmysle slova môžeme hovoriť iba vo veľmi špecifickom období života šteniatka, a síce, kým sa mu neuzavrie tzv. socializačné okno. Doba, počas ktorej je socializačné okno otvorené, je rôzna od plemena k plemenu, dokonca od jedinca k jedincovi, ale v princípe sa uzatvára niekedy v 4,5 – 5 mesiacoch veku života psa.

Od príchodu šteniatka k novému majiteľovi až po túto hranicu je preto najdôležitejšou životnou úlohou mladého organizmu a jeho psychiky usadiť sa v novom prostredí, uveriť, že svet je bezpečné miesto pre život a všetko, čo v živote stretne, zvládne. Sám, alebo s vašou pomocou.

Socializačné okno šteniata

Je omnoho väčšia šanca, že na podnety, s ktorými sa šteniatko nestretlo počas „otvoreného socializačného okna“, môže v ďalšom živote reagovať neprimerane – strachom alebo prehnaným útočením viac ako na tie podnety, s ktorými sa stretlo a malo s nimi pozitívnu skúsenosť.

Socializácia v tomto citlivom vývinovom období má preto prednosť pred učením šteniatka novým cvikom poslušnosti.

Neznamená to však, že zatvorením socializačného okna sa všetko končí. Akurát už hovoríme o iných procesoch, ktorí majú iné pravidlá – o habituácii (zvykanie organizmu na nové podnety), prípadne resocializácii (opravu už zažitých vzorcov v myslení).

To, že šteniatko je potrebné socializovať, počúvate zo všetkých strán. Socializácia by však nemala byť o kvantite. Nejde celkom o to, aby sa zoznámilo s každým psom, aby ho hladkali všetci ľudia. Pri socializácii viac ako inde platí, že dôležitejšia je kvalita, nie kvantita. Z každého zámerného zážitku v tomto období by si šteňa malo odniesť pozitívnu skúsenosť – „bolo to v pohode“, „zvládol som to“, „je to zábavné“, „nie je to nebezpečné“, „dám to aj nabudúce“ a podobne. Nie je cieľom vziať malé šteniatko na niekoľkohodinovú tour de centrum mesta, obchodné centrum, kaviareň a ešte stihnúť aj psí park.

Výdrž a pozornosť tak malého šteniatka je totiž zatiaľ veľmi krátka, psychická kapacita môže rapídne klesať každou ďalšou predstavenou situáciou. Zatiaľ čo na začiatku prechádzky sa šteniatku centrum mesta zdalo vcelku zábavné s kopou zaujímavostí ako holuby, kolobežky, letiace lístie aj fontány, v obchodnom centre na neho začne doliehať únava, masy ľudí už nie sú také zábavné, zo spánku pod kaviarenským stolom ho zobudíte neoddýchnutého, aby ste stihli psí park, kde naháňajúce sa (a možno vôbec nie priateľské…) psy spôsobia, že šteniatko sa im vlastne vôbec neteší, schováva sa vám za nohy a nie je si isté, či sa mu to vlastne páči. Na prezentovanie projektu pred hlavným šéfom v práci by ste určite aj vy chceli byť čerství a  oddýchnutí.

Ak je vaše šteniatko prirodzene veselé a zvedavé, s prirodzenou chuťou objavovať svet,  nasledujte ho, predstavujte  mu nové situácie, skúmajte svet spolu. Myslite však aj na to, že organizmus na uloženie získaných skúseností potrebuje – spánok. Šteňa veľmi veľa spánku. Práve počas neho totiž neuróny robia svoju prácu a ukladajú všetky zážitky do správnych šuflíkov pamäte. Ak chcete, aby z tréningov či socializácie vyťažil pes najviac, doprajte mu hneď po aktivite kvalitný nerušený odpočinok.

Ak je vaše šteniatko pri skúmaní nových vecí skôr rezervované, buďte pri plánovaní a dávkovaní nových zážitkov obzvlášť opatrní a citliví. Postupujte kľudne pomalšie, rešpektujte jeho tempo. Po náročnejšej aktivite zaraďte uvoľňujúce hry a cvičenia, aby prípadný nastúpaný adrenalín či kortizol mali šancu opäť klesnúť k normálu. Šteňa si totiž rovnako v tomto vývinovom období buduje dôveru vo vás, vo svet všeobecne a pravidlá fungovania v ňom. Ak v ňom všetky situácie, ktoré mu v dobrej viere v rámci socializácie predstavíte, prídu hrôzostrašné a desivé a skončia sa tak, že vaše šteniatko bude odchádzať vyľakané či zastrašené –  nie je to presne to, čo ste chceli dosiahnuť.

Pre úspech socializácie je preto priam nevyhnutne nutné dobre čítať signály, ktoré pes vysiela, rozumieť jeho reči tela a podľa nej postupovať ďalej.

V rovnakom období, kedy je psíka potrebné socializovať, prebieha u neho aj jedno z období strachu. Obdobia strachu a obdobia zvýšenej odvahy sú prirodzené a striedajúce sa obdobia, ktorými príroda vybavila mladé živočíchy, aby im tak zabezpečila väčšiu šancu prežiť. Tieto obdobia plnia aj v živote psa svoju úlohu a je dôležité o nich vedieť. Je možné, že vaše šteniatko už pred dosiahnutím šiestich mesiacov (strachových období je viacero…) začne strachovo reagovať na podnety, s ktorými bolo donedávna vysporiadané a je to úplne normálne. Strachové obdobia pri správnom prístupe najčastejšie odídu tak, ako prišli, je dôležité si však nepokaziť vzťah a nestratiť dôveru psíka vo vás tým, že ho budete do situácií zbytočne tlačiť.

Ak vám štýl, akým vaše šteniatko skúma, prípadne neskúma okolitý svet, robí starosti, prípadne veci nejdú podľa vašich predstáv, neváhajte a spojte sa s dobrým trénerom.

Socializácii zdar!